Angažují se v ní především studenti učitelství. Děkan pedagogické fakulty Jiří Němec se k celé „kauze“ vyjádřil na akademické poměry ostře. Požádal kromě jiného dívky a ženy aby přestaly okupovat mužské záchody a chodily na své toalety.

Mnoha lidem ve škole totiž není ani trochu příjemné sdílet společně s dámami pánské záchody – ty ženské jsou přitom za rohem od inkriminované toalety o kterou se vede „spor“.

Respektujte svoje WC

„Prosím, abyste respektovali stávající označení toalet, zejména těch inkriminovaných ve 4. patře budovy Poříčí 7. Věřte, že mnohým akademikům i studentům není příjemné, když je používají v hojné míře ženy, které mají toalety o kousek dále na stejném patře a o patro níže nebo výše,“ zdůraznil děkan Jiří Němec.

„Prosím respektujme se navzájem, ctěme své vzájemné potřeby a mysleme na to, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ uzavřel.

Autor petice Jullian Charous zmínil, že se některým studentům stává, že v budově nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví. „To může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví,“ napsal v petici Charous. Jako jeden ze špatných příkladů označil umístění pánských toalet v prostorách Katedry Výtvarné výchovy na pedagogické fakultě. Většina tamních studentů jsou podle něj ženy.

Toalety ve čtvrtém patře budovy na Poříčí jsou označeny jako mužské. Je to zcela v pořádku a odpovídá to normám, v rámci kterých musí instituce zajistit správný poměr záchodů k počtu studujících i zaměstnanců a musí také dodržet normy na vzdálenost od pracoviště,“ vysvětlil Němec.

Nelze svévolně přelepit piktogram

Fakulta na základě technických a právních konzultací podle děkana zjistila, že „není možné svévolně přijít ke dveřím a přelepit patřičný piktogram, protože ctí český právní systém". Podle vyhlášky se WC navrhují vždy odděleně pro muže a ženy na pracovištích nad pět zaměstnanců.

Děkan Němec zdůraznil, že řešení, po kterém petenti volají, už dávno existuje. „Genderově neutrální toalety jsou všechny bezbariérové toalety, které máme ve všech budovách a kterých máme celkem devatenáct,“ uvedl.

Vložky i na pánských WC

Dál již dospěli na brněnská Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického. Na pánských toaletách rozmístila škola hygienické pomůcky určené pro ženy. Mezi pisoáry se nachází zdarma například ženské vložky, tampony i přebalovací pult. Fakulta prý chce, aby se na škole „cítili komfortně lidé různých identit“.

VIDEO: Pražská městská policie si musela poradit s neobvyklým dotazem.

Video
Video se připravuje ...

Pražská městská policie si musela poradit s neobvyklým dotazem. Městská policie hl. m. Prahy

Fotogalerie
10 fotografií