Škola měla původně limit 190 žáků, ale díky rekonstrukci se loni kapacita zvýšila a mohla letos přijmout i ukrajinské děti prchající s rodiči z vlasti před válkou s Ruskem. Původně měla škola kolem 170 žáků z Ukrajiny. Někteří už odjeli, nyní je jich kolem 150.

„Myslím, že děti se začlenily velmi dobře. Komunikují i česky, krásně všemu rozumí. Mají pěkné známky. U pár výjimek, u kterých to nešlo tak dobře, například kvůli psychickému rozpoložení, tak jsme se s rodiči dohodli, že dítě bude raději opakovat ročník,“ řekla ředitelka školy Simona Pokorná.

Jiné písmo i matematika

Podle ní to však nebylo na začátku jednoduché. „Ukrajinské děti mají azbuku, tady je latinka. Rozdíly jsou ale i v matematice, protože mají jiné postupy. U nás se učíme anglicky, to bylo pro děti nejtěžší. Vše jsme jim ale vysvětlili a většina se i přes počáteční těžkosti dostala k vysvědčení,“ dodala.

Škola má podle ní dobré zkušenosti s ukrajinskými dětmi už z dřívějška. „Před rokem a půl k nám přišel chlapec. Nyní je v deváté třídě, má samé jedničky a dostal se na chemickou průmyslovku,“ zakončila ředitelka.

 

VIDEO: Studenti Masarykovy univerzity původem z Ruska a Běloruska natočili video, kde odsoudili válku.

Video
délka: 07:58.03
Video se připravuje ...

Studenti Masarykovy univerzity původem z Ruska a Běloruska natočili video, kde odsoudili válku. MU Brno

14:16
14. 8. 2022

Reálný počet uprchlíků pobývajících v ČR je nižší, někteří se totiž vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v republice méně než 300.000 běženců z Ukrajiny.

13:05
14. 8. 2022

Ukrajinské ministerstvo obrany na twitteru zveřejnilo videa uprchlíků, kteří našli azyl v zahraničí. „Miliony ukrajinských uprchlíků jsou vděčné svým přátelům za přístřeší a péči. Čekají na vítězství a šťastný návrat domů,“ napsal resort.

12:31
14. 8. 2022

Takto nyní vypadá vlakové nádraží v okupovaném Mariupolu.

Kompletní online
Fotogalerie
9 fotografií