Ve Zlíně Markétu odmítli operovat, protože neměli pro zákrok specializaci. V Olomouci zase vše zhatil zánět. Všechen kovový materiál musel být z lokte vyjmut a byla jí odstraněna i část pažní kosti kvůli její destrukci.

Levá končetina se stala navíc téměř nehybnou. Markéta se následně dozvěděla, že již nelze hybnost ruky navrátit a má očekávat nástup artrózy a bolestí bez dalšího řešení.

Následovaly měsíce mučivé nejistoty. Markétin manžel se ale nehodlal se situací smířit. „Na doporučení odborníka v Brně mě objednal do Prahy. Tam, co jsme poslali veškerou dokumentaci, sdělili, že jediné pracoviště, které mi může pomoci, je znojemská ortopedie,“ popsala Markéta svou cestu napříč republikou z Trutnova do Znojma.

Transplantace kosti

„U pacientky se nabízela výměna kloubu, u kterého však hrozil další zánět s ohledem na ten předešlý, a bylo jí proto doporučeno řešení transplantací kosti," uvedla mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Markétiným šťastným dnem se stala středa 29. září. kdy se náročného zákroku ujal Radek Hart, primář Ortopedicko-traumatologického oddělení nemocnice.  „Pacientce jsme nahradili tři čtvrtiny kloubní plochy dolního konce pažní kosti štěpem od dárce a obnovili jí pohyb téměř do normálního rozsahu. Nyní musí tři měsíce rehabilitovat, aby si zachovala rozsah pohybu a současně končetinu šetřit, aby se štěp správně vhojil," popsal Hart celý proces.

Těším se na normální život

Markéta se v současnosti dotkne ramene, což bylo před operací nemožné. Hybnost bez pomoci je podstatně vyšší, než byla. „Těším se, že se budu moci věnovat s rodinou standardním věcem, jako je lyžování, jízda na kole nebo budu moci vykonávat běžné domácí práce, třeba úklid,“ uzavřela s úsměvem Markéta.

VIDEO: Unikátní operace v Brně.

Video
délka: 01:56.83
Video se připravuje ...

Přednosta Kliniky úrazové chirurgie FN Brno Milan Krtička o unikátní operaci Zdeněk Matyáš