„Ministerstvo kultury si je vědomo, že by mělo k obdobným komplexním obnovám v případě zcela torzálně dochovaných kulturních památek, nebo dokonce zaniklých kulturních památek, docházet v rámci institutu památkové péče a ochrany kulturních památek jen ve výjimečných případech,“ stojí v úvodu zdůvodnění ministerstva kultury.


U klasicistního Katzelsdorfského loveckého zámečku jako bývalé nedílné součásti knížecího krajinného souboru má tento přístup, vzhledem k mezinárodnímu významu Lednicko - valtického areálu a při dodržení odborného restaurátorského přístupu k obnově architektury své opodstatnění a smysl,“ zdůraznilo ministerstvo.

Obnova už začala

Zpráva udělala Lyčkovi obrovskou radost. „Nadneseně řečeno jsme již začali stavět. V rámci povolených konzervačních prací se vyzdívají dávno zaniklé stěny a patice sloupů. Začaly práce na čištění sklepů, ale hlavně za pomoci mecenášů plánujeme zcela obnovit vstupní schodiště a dlažbu na zámečku,“ popsal postup historik.

Katzelsdorfský zámeček nechali postavit Liechtensteini v roce 1818. Jednalo se o lovecký zámeček. Až do roku 1953 v něm bydleli hajní. V roce 1956 vyhořel a o sedm let později byl zbořen. Oficiálně, aby se v něm zabránilo přespávání protistátních živlů.

Odkryly základy

Zámeček ležel v době založení v Rakousku poblíž vesnice Katzelsdorf. Odtud dostal své jméno. V březnu 2020 jeho základy nechal Lyčka odkrýt jeho základy, leželo na nich 300 tun zeminy.  

Lednicko-valtický areál, v němž se zámeček nachází, má rozlohu 300 čtverečních kilometrů. Areál, do něhož patří například zámky Lednice a Valtice, minaret, Belvedér nebo zámeček Pohansko je zapsán na seznam památek UNESCO.

VIDEO: Unikátní prohlídku tuzemských hradů a zámků můžete zažít v Mariánských lázních.

Fotogalerie
13 fotografií