„Trochu se nám tady hromadí orli, takovou situaci nepamatujeme. Po nedávném přijetí samice orla královského, která přišla o křídlo, tady máme další dva přírůstky,“ usmívá se vedoucí zařízení Jaroslav Sedláček.

Zhruba dvouměsíční orlí kluci si po pádu poranili křídla. „Jeden utrpěl zlomeninu levé i pravé loketní kosti. Druhý vyvázl s poškozeným loketním kloubem,“ upozornil Sedláček.

Naděje na jejich vyléčení je značná, coby mláďata ve vývinu by rehabilitace mohla trvat krátce. Noví obyvatelé záchranné stanice se ve své voliéře choulí k sobě a před každou návštěvou dávají najevo svou ostražitost.

„Až budou stoprocentně fit, budeme je učit návyky tak, aby se bez problémů vrátili do svého přirozeného prostředí,“ dodal Sedláček.

Video
délka: 02:50.40

Vedoucí záchranné stanice Jaroslav Sedláček o zranění orlice Elisabeth Zdeněk Matyáš

Kriticky ohrožený orel

Orel mořský přitom patří ke kriticky ohroženým dravcům. V okolí Pálavy žije podle ornitologů přibližně deset párů, další byli pozorování na Soutoku.

V nedaleké voliéře zvědavě pozoruje dění ve svém okolí roční samice orla královského Elisabeth, která začátkem dubna zavadila o dráty vysokého napětí a veterinářům se její pravé křídlo už nepodařilo zachránit. „Zvyká si, je v pohodě. Časem bychom jí chtěli opatřit partnera,“ prozradil Sedláček.

Chcete podpořit záchrannou stanici pro dravé ptáky v Rajhradě? Více informací najdete ZDE

Fotogalerie
10 fotografií