Před soudkyní Jaroslavou Bartošovou vypovídal jako spolupracující obžalovaný. Žalobce pro něj žádá tři roky vězení – ze všech jedenácti obžalovaných jde o nejmenší nepodmíněný trest.
Podnikatel, který je spoluvlastníkem stavební společnosti, která je rovněž obžalovaná uvedl, že jej do problémů „uvrtal“ spoluobžalovaný podnikatel Pavel O. (59).
Platil jsem, abych mohl stavět…
Výše úplatků při stavebních zakázkách činila podle Lubomíra S. v Brně 10 % celkové ceny tendru.
„Všechny peníze jsem vždy odevzdal Pavlu O., nikdy jsem si nenechal ani korunu," tvrdil. Některé úplatky dával podle svých slov sám z vlastní kapsy, aby jeho firma mohla dál získávat stavební zakázky od radnice části Brno-střed.
„Investoval jsem do toho asi dva miliony korun a moje firma díky tomu získala zakázky za zhruba dvacet milionů,“ přiznal Lubomír S. s tím, že některé úplatky dával bývalému vedoucímu investičního odboru Petru L. (64, exANO). Pro něj žádá státní zástupce 13 let kriminálu.
Na výslovné dotazy zmocněnce radnice Brno-střed Radka Ondruše pak Lubomír S. přiznal, že Petru L. a Pavlu O. dal úplatky od 240 tisíc do 650 tisíc korun.
Kauza Stoka je u soudu. ten obžaloval 11 bývalých politiků a podnikatelů, kteří měli ovlivňovat veřejné zakázky na brněnské radnici Jiří Nováček
Deset procent šlo na úplatky
Podnikatel dále popsal, jak korupce ohledně veřejných zakázek v Brně fungovala. Veřejné stavby získávaly pouze vybrané spřátelené firmy a cena tendrů se uměle navyšovala. Úplatky činily obvykle 10 procent ceny zakázky.
Firem zúčastněných na systému bylo devět a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví.
Švachulova Stoka: Všichni mlčí! Spis o korupci na radnici v Brně za 180 milionů nechce úřad ukázat opozici

Škoda radnici, hospodařící s penězi vybranými od daňových poplatníků vznikla tím, že obžalovaní ovlivňovali veřejné zakázky stavebních firem tak, aby bylo dopředu jasné, kdo tendr vyhraje.
„Za toto dostávali úplatky, o které stavební firmy navyšovaly své cenové nabídky. Vybrané úplatky si obžalovaní rozdělovali předem dohodnutým způsobem. Firmy a drobní řemeslníci byli k odvádění úplatků nuceni pod pohrůžkou, že s nimi jinak bude ukončena spolupráce,“ popsal princip fungování zločinného spolčení 11 lidí v Brně žalobce Radek Mezlík.
Hlavní podezřelý se cítí nevinen
Brněnská politicko-podnikatelská mafie měla podle obžaloby ovlivnit zakázky v hodnotě 328 287 537 korun. Škody způsobené radnici Brno-střed pak dosahují závratných 49 324 877 korun. Kriminalisté vedli spis pod názvem Stoka.
Soudní přelíčení, na jehož konci mohou být vysoké tresty pro bývalé vysoké politiky a podnikatele, pokračuje výslechy dalších svědků. Jiří Švachula, podle státního žalobce hlava korupční skupiny, již včera uvedl, že se cítí nevinen. „Není ani pravda, že se tato skupina podílela na manipulaci veřejných zakázek na radnici Brno-střed," uvedl Švachula u soudu.
Kdo je kdo a jaké tresty komu hrozí
* Jiří Švachula (54, exANO) – hlava spolčení, bývalý místostarosta Brno-střed a boss ANO. Odmítal vypovídat. Žalobce žádá 15 let vězení.
* Salman El T. (52) – podnikatel; spolupracující obviněný. Žalobce žádá 5 let vězení.
* Pavel O. (59) – podnikatel; spolupracující obviněný. Žalobce žádá 5 let vězení.
* Lubomír S. (68) - podnikatel; spolupracující obviněný. Žalobce žádá 3 roky vězení.
* Bc. Petr K. (44) - vedoucí technik správy nemovitostí Brna-střed; spolupracující obviněný. Žalobce žádá 3 roky podmíněně odložené na 5 let.
* Petr L. (64, exANO) - vedoucí investičního odboru Brna-střed. Žalobce žádá 13 let vězení.
* ing. Petr K. (51) – podnikatel. Žalobce žádá 12 let vězení.
* Ivan T. (47) – podnikatel. Žalobce žádá 13 let vězení.
* Jiří H. (57, ODS) – politik a podnikatel. Žalobce žádá 9 let vězení.
* ing. Michal U.(62) – podnikatel. Žalobce žádá 2 roky podmíněně odložené na 4 roky.
* ing. Luboš K. (56) – podnikatel. Žalobce žádá 3 roky podmíněně odložené na 5 let.
* KROS, stav a. s. - žalobce žádá pokutu 1 milion korun.
*UNO v. o. s. – žalobce žádá pokutu 200 000 korun