Na nález upozornili výletníci, kteří se procházeli u vyschlého koryta říčky Radějovky a narazili na kosti trčící ze země. Při jejich odkrývání spojili síly odborníci z hodonínského Masarykova muzea s kolegy z mikulčické pobočky Archeologického ústavu Akademie věd.

„Práce zabrala celý den, museli jsme odstranit náletové dřeviny a keře. Eroze a působení řeky se na stavu koster podepsaly. Prvotním odhadem šlo o dospělé muže,“ upozornil archeolog Jaromír Šmerda z hodonínského Masarykova muzea.

Podrobnosti, které určí stáří kostí, původ zemřelých i to, zda zemřeli násilnou smrtí, odhalí až antropologická analýza a radiokarbonová metoda datování. Region poznamenala od středověku řada násilných vpádů od nájezdníků z Uher přes boje během třicetileté války až po krvavé střety na konci 2. světové války.

„V hrobě se toho moc nenašlo, jen zlomek železné podkovy a hřebík, které ale můžeme datovat do novověku. Časově může jít o dohru události od středověku až po druhou světovou válku. Necháme se překvapit,“ dodal Šmerda. Výsledky analýz by mohly být k dispozici do léta.

Co je radiokarbonová metoda datování

Jde o chemicko-fyzikální metodu určenou pro zjištění stáří biologického materiálu. Je založena na výpočtu stáří z poklesu počtu atomů radioaktivního izotopu uhlíku 14C v původně živých objektech. Její vynálezce, americký chemik Willard Frank Libby, za ni v roce 1960 obdržel Nobelovu cenu za chemii.

Fotogalerie
7 fotografií