Včetně přípravy zabere zákrok jen 10 minut. „Před pár dny jsme takto léčili prvních šest pacientů. Lze použít pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 gramů. Tedy pro drtivou většinu mužů nad 50 let věku,“ uvedl přednosta Urologické kliniky FN Brno Dalibor Pacík.

VIDEO: Přednosta Urologické kliniky FN Brno Dalibor Pacík představuje novou léčbu prostaty.

Video
Video se připravuje ...

FN Brno jako první v ČR použila novou metodu na léčbu prostaty. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Jehla do penisu

Při lokální anestezii zavedou lékaři do penisu muže trubici. Z ní vždy vyskočí na 9 sekund jehla, která na jedno místo vysílá páru o teplotě 70 °C. Kritických oblastí je od čtyř do deseti. Po zákroku prováděném ambulantně pacient normálně odchází domů.

Podíleli se na vzniku metody

Technika vznikala od roku 2012 v USA. Pacík společně se svými kolegy z Brna Vítězslavem Vítem a Gabrielem Vargou se na ní významně podíleli. Díky tomu má Brno zatím jako jediné v republice možnost novou metodu používat.

Touto metodou bylo v USA léčeno již 45 tisíc pacientů. Tato technologie se tam používá od roku 2018. Většímu počtu zákroků brání jen nedostatek speciálních přístrojů, bez nichž nelze léčbu provést. Výrobce je nestíhá vyrábět. Jeden stojí milion korun.

Nežádoucí účinky

Lékaři nezastírají, že léčba má i nežádoucí účinky. „Několik dnů po zákroku se pacient musí vyhýbat vyšší fyzické námaze. Po dobu 3 až 4 týdnů po zákroků bude mít pacient zvýšenou potřebu močit. Při močení může cítit pálení a také se může objevit krev v moči či ejakulátu. Po této době nežádoucí účinky zmizí," upřesnil Pacík.

Musí se platit

Nový druh léčby není zatím hrazen zdravotními pojišťovnami. Pacient za ní proto hradí 42 350 včetně DPH.  Momentálně probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami. Je možné, že v budoucnu bude jimi plně hrazena.

Díky této metodě nemusí pacienti podstoupit chirurgický zákrok a ležet v nemocnici. Zároveň nemusí brát žádné léky. Podle výsledků studií vydrží léčba u 95 % pacientů minimálně na 4 roky. Zákrok je možné opakovat mnohokrát.

VIDEO: Animace zákroku a skutečný pohled mikrokamerou na novou metodu léčby prostaty.

Fotogalerie
7 fotografií