Problémem vinařů tváří v tvář obřím ptačím hejnům je fakt, že ztráty způsobené špačkem stát nijak nekompenzuje, proti škodám se ani nelze pojistit. Na špačky už přestávají podle vinařů platit i plynová děla, která je hlukem odháněla.

Obřím hejnům škůdců stačí pár minut ke zkáze 

Ve vinohradech zbývá ještě čtvrtina nesklizených hroznů té nejlepší kvality. Vinaři je nechávají maximálně dozrát, protože slouží pro výrobu nejlepších vín. „Letos se ale enormně nakupila hejna špačků v okolí Čejkovic, Čejče, u Velkých Pavlovic a Bílovic," uvedl Machovec.

Podle hlavního sommeliéra Národního vinařského centra Marka Babisze se zvedají obrovská mračna špačků. „Vypadá to, jako když se zatáhne obloha. Skupiny jsou organizované a stačí jim pár minut na to, aby po nich vinohrad vypadal, jako by tam projel sklízeč s kombajnem. Část špačků strhává hrozny, druhá část je žere a potom se to otočí. Během desítek minut sklízí několik desítek metráků," popsal situaci Babisz.

Plynová děla už je nezastraší

Vinaři si stěžují, že od státu za škodu způsobenou špačkem nemají žádnou náhradu, přestože jsou omezené možnosti obrany. Podle vinařů přestávají fungovat i plynová děla, která dosud hlukem hejna odháněla.

„Špačci je začínají zcela ignorovat a na úrodě se nerušeně pasou dál. Vinaři jsou tak odkázaní na omezené možnosti odstřelu, což je velmi nákladné, vyžaduje to permanentní přítomnost střelců ve vinicích, ale hlavně to nelze využít za každých podmínek a ve všech vinicích," posteskl si šéf Svazu vinařů Tibor Nitray.

VIDEO: Sokolí párek hlídá u Bzence hrozny proti náletům špačků.

Video
délka: 01:37

Sokolí párek hlídá úrodu hroznů u Bzence TV Blesk Zdeněk Matyáš