„Uviděl jsem v parku shluk lidí a slyšel volání, jestli není na blízku lékař. Pravidelně nás školí, jak poskytnout první pomoc, tak jsem se tam hned rozeběhl,“ popsal svou reakci Jiří.

Byl ve správnou chvíli na správném místě, protože pomohl seniorovi, který na zemi ztratil vědomí. „Úplně zfialověl, pochopil jsem, že jde do tuhého. Otočil jsem jej na bok a zaklonil mu hlavu. Povedlo se, začal mělce dýchat, chytil se. Dokonce se po chvíli pokoušel o posunky,“ popsal hasič okamžiky, které rozhodovaly o životě a smrti. 

Po chvíli se objevil manželský pár lékařů, dorazila i záchranka. Jiřího rozhodnost, s jakou „prodal“ povědomí o zásadách první pomoci, byly hlavním krokem při záchraně lidského života.

Práce je mu koníčkem

„Ještě se mi to nikdy nestalo, byla to povedená premiéra, poděkovali mi příbuzní toho pána. S fajn pocitem jsme pokračovali v prohlídce Mikulova,“ usmívá se muž, který slouží u profesionálních hasičů jedenáctým rokem.

Práce je mu prý koníčkem, zbylý čas věnuje sedmiměsíční dcerce. Většina kolegů ze stanice v Brně-Líšni o jeho úspěšném zákroku vůbec neví. „Nechtěl jsem to zveličovat. Prostě jsem jen využil to, co se učíme na školeních,“ uzavřel skromný hrdina. 

VIDEO: Zásah brněnských hasičů u vážné nehody tramvaje a trolejbusu.

Video
délka: 05:09

Zásah hasičů při nehodě trolejbusu a tramvaje v Brně. Zraněno bylo 40 lidí, z toho 13 těžce. HZS Jihomoravského kraje