„Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne (čtvrtek) provádí úkony trestního řízení ve dvou samostatných trestních věcech pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Více informací zatím poskytovat nebudeme," uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Detektivové zasahují na různých místech republiky. V sídle firmy Kapsch, v bytě jejího generální ředitele Karla Feixe a také u místopředsedy hnutí ANO a předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka.

„Počet zásahů i subjekty, kterých se to týká, nebudeme blíže specifikovat,“ uvedl náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Úředníci mají volno

„Důvody zásahu nejsou známy. S policií spolupracuje tajemník úřadu, bližší informace nemám,“ řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Doplnila, že zaměstnanci nemohou pracovat. Úřad bude kvůli zásahu policie uzavřený celý den.

Video
délka: 00:35

Mluvčí ÚMČ Brno-střed Kateřina Dobešová k zásahu policie na úřadě TV Blesk Zdeněk Matyáš

Dovnitř pustili policisté pouze starostu Vojtěcha Mencla (ODS). Do kanceláře se nedostali ani radní. „Policisté nás nepustili vůbec dovnitř. Úředníci šli domů,“ řekl radní Jan Mandát (za ANO).

Důvod, proč detektivové prohledávají radnici, neřekl. „Museli jsem slíbit, že se nebudeme do médií k ničemu vyjadřovat. Není ani k čemu, protože ve skutečnosti nevíme vůbec nic,“ dodal Mandát.

„Ráno jsme jen dostali avízo, že úřad bude uzavřený, čekáme na další zprávy. Na úřadě by měl být podle mých informací pouze tajemník,“ řekla místostarostka radnice Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL). Úřad je uzavřený z obou stran, vchod hlídají policisté.

Data na servrech

„Jedná se o nějaké podklady v listinné a elektronické podobě. Nedokáži ale říct, s čím to souvisí. Může to směřovat i k činnosti někoho jiného a u nás mohou být podklady, které mohou ty věci objasnit,“ uvedl tajemník úřadu Petr Štika.

Policie podle něj žádné počítače na úřadě nezabavuje. „Máme tu jen terminály, všechna data jsou na serverech,“ uvedl tajemník. Doplnil, že časově nelze ohadnout, kdy zásah policie na úřadu skončí.

Policisté zasahují také ve Správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá.

Lidé zůstali v šoku

Policejní akce překvapila řadu lidí, kteří měli na radnici domluvenou schůzku. „Přijel jsem z Ostravy, domluvené jednání na desátou padlo. Úředníkovi jsem se nedovolal, nevím, co mám dělat. Ztratil jsem celý den," postěžoval si muž, který zůstal bezradně stát před uzamčenou mříží.

Radnice Brno-střed neřeší první malér. Před lety odtud policie odvedla i jednoho z tajemníků, který byl později odsouzen k nepodmíněnému trestu.