Nenechte se mýlit, nešlo o změnu historie. Pořadatelé akce se ale letos zaměřili výhradně na úvodní část bitvy u Telnic, v níž to s francouzskou armádou opravdu moc dobře nevypadalo.

Zklamáním pro 11 tisíc návštěvníků byla absence francouzského císaře Napoleona Bonaparte. Jeho tradiční představitel americký herec Marc Schneider (49) totiž krátce před odletem do Evropy kvůli vysokému tlaku zkolaboval a skončil v nemocnici.

„Ozval se mi, že ho to velmi mrzí. Lékaři ho dali dohromady, cestu mu ale nedoporučili,“ uvedl organizátor bitvy Miroslav Jandora s tím, že velení francouzské armády proto převzal maršál Louis-Alexandre Berthier.

Bitvě jinak nic nescházelo. „Na bojišti se utkalo 553 pěších vojáků na francouzské, 305 na rakouské a 125 na ruské straně. Do toho se zapojilo 60 jezdců na koních. Včetně doprovodu se jednalo o více než 1 100 účinkujících ze 13 zemí,“ upřesnil Jandora.

Na bojišti vojáci stříleli ze 700 pušek a 16 děl. „Vystřílelo se přitom 380 kilo střelného prachu,“ doplnil pořadatel akce. Rekonstrukce přesto byla zdarma. „Finančně ji totiž zaštítil Jihomoravský kraj a ministerstvo pro místní rozvoj,“ vysvětlil Jandora.

Video
délka: 01:06

U Slavkova se opět utkaly tři armády. Hynek Zdeněk, blesk.cz

 

Fotogalerie
50 fotografií