Po devíti minutách dorazila hlídka kuřimských policistů – ve složení Martin Vlk a Petr Benedikt, v jejichž voze se nacházel automatizovaný externí defibrilátor (AED). „Nikomu bych ty vteřiny a minuty boje o život svého dítěte nepřála zažít. Oni ji přístrojem nahodili, vrátili zpět, než přijela záchranka,“ dodává Eva Jelínková.

Důvod zástavy neznámý

Studentčino srdce teď hlídá defibrilátor kombinovaný s kardiostimulátorem. Nikdo ale netuší, proč k zástavě došlo. „Do té doby jsem byla zdravá, je to záhada. Mám nějaká omezení, třeba kofeinu, pohybu, ale už je to lepší. I když mám dětskou chůvičku, mamka mě stejně pořád hlídá, moc se nevyspí,“ usmívá se Eva, která ve středu oslavila sedmnácté narozeniny.

„Ale vlastně jsem se narodila dvakrát. Dnes a 28. března,“ vzpomíná na noc, kdy rodiče, policisté a záchranáři zachránili její život.

Video
délka: 02:01

Eva Jelínková o dramatické resuscitaci její dcery po zástavě srdce Blesk TV Zdeněk Matyáš

Policie počet AED navyšuje

Také Evin případ se šťastným koncem je důvodem, proč jihomoravská policie vybavuje od roku 2015 své muže a ženy v prvním sledu defibrilátory. Aktuálně je má 75 hlídek v regionu. Ruku v ruce s tím jde příprava policistů na podobné zákroky, kdy jde o vteřiny a minuty.

„Sedm instruktorů vzdělává pět stovek policistů v prvním sledu k poskytnutí urgentní laické pomoci před příjezdem zdravotníků. Součástí výuky je resuscitace a s tím i používání AED,“ uvedl jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. 

Záchrana 36 životů  

Jeho podřízení podstupují pět osmihodinových kurzů, kdy procvičují zejména resuscitaci a používání AED u dospělých i dětí. Získané zkušenosti si upevní při stážích přímo s posádkou Zdravotnické záchranné služby.

Od roku 2015 se počet „policejních“ defibrilátorů na jižní Moravě ztrojnásobil. Lidský život jejich použití při výjezdech hlídek zachránilo v 36 případech. Patří mezi ně i Eva Jelínková. 

Fotogalerie
6 fotografií