Vzniknout tu má obloukový most a zpevněné cyklostezky. „Výstavba začne příští rok,“ řekl radní Petr Hýbler (ANO).

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je přibližně 51 milionů korun. Projekt je výsledkem spolupráce krajských samospráv na obou stranách hranice.

Nedaleko Mikulčic na Břeclavsku směrem k řece Moravě se nachází slovanské hradiště se základy knížecího paláce a kamenných kostelů. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout stálou archeologickou expozici. Za řekou Moravou na Slovensku je kostel svaté Margity, pravděpodobně postavený už v 9. století za doby Velkomoravské říše. Lávka umožní turistům prohlédnout si obě lokality bez dlouhých objížděk.

Jedná se o dlouhodobou snahu Jihomoravského kraje a Trnavského samosprávného kraje o vytvoření přeshraničního Archeoparku Mikulčice-Kopčany. Cílem projektu je nejen propojení památek Velkomoravské říše, ale také unikátní přírody a krajinného rázu včetně spojení dvou národních sítí cyklostezek,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Doplnil, že doladit projekt, na kterém se podílejí dva státy, není jednoduché.

Česko a Slovensko už dvakrát navrhly zápis areálu Mikulčice-Kopčany na seznam světového dědictví UNESCO. Dvakrát vzaly obě země návrh zpět. Chtějí lépe zpracovat podklady pro zápis a podrobněji zhodnotit význam nejnovějších nálezů.

VIDEO: Slovensko si na svůj seznam může připsat historický poklad.

Video
délka: 02:37.02

Slovensko si na svůj seznam může připsat historický poklad. Joj