„Nikdo si nestěžoval, že ho něco tlačí, vše sedí. Boty jsou pohodlné,“ zhodnotil s úsměvem první dojmy Pavel Kapler, správce vědecké stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse.

Šestice vědců, tři muži a stejný počet žen s velikostí nohou od čísla 39 po 48, se mohli spolehnout, že švec z Vyškovska se svými spolupracovníky odvede špičkovou práci.

Obuv pochopitelně ještě před odletem na jih podstoupí testy. „Vyzkoušíme je při chůzi v běžném prostředí, rovněž vyrazíme za sněhem do hor,“ prozradil Kapler.

Josef Hanák neponechal nic náhodě. „Tepelný komfort zajistí beránek uvnitř v kombinaci s chůzí. Při ní dochází k prokrvení prstů a nohy v návaznosti na lymfatický systém. Teplota v botě se tak dostane na ideálních 32 stupňů,“ zdůraznil také zdravotní význam obuvi.

Video
délka: 01:08
360p

Josef Hanák komentuje výrobek, který je určen výzkumníkům mířícím do Antarktidy Zdeněk Matyáš

Led, bažiny, kamení

V jižním létě, kdy se expedice konají, se v »české« oblasti Antarktidy pohybují teploty nejčastěji okolo nuly, ale nízká vlhkost vzduchu a ostrý vítr pocitovou teplotu snižují hodně pod nulu.

„Obuv musí být odolná vůči ledu a sněhu, ostrému sopečnému kamení a bažinám. Při zadání nás zaujal také Hanákův důraz na přínos jeho obuvi pro lidské zdraví,“ podtrhl Kapler. Výprava tam bude kromě svého obvyklého vědeckého programu rovněž mapovat vliv speciální obuvi na vlastní zdravotní stav.   

První část vědecké výpravy odletí na ostrov Jamese Rosse 30. prosince, zbytek pak 4. ledna. Obuv z dílny Josefa Hanáka podstoupí ostrý test na nohách brněnských vědců v Antarktidě až do začátku dubna.

Video
délka: 00:19
360p

Ve výrobní dílně ve Snovídkách už vyrobili první páry obuvi pro brněnské výzkumníky, kteří na konci roku zamíří do Antarktidy Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
12 fotografií