Chování nejmladšího náměstka primátora je pro jeho souputníky z řad občanských aktivistů a neziskovek až drásavě bolestivé. Recesistická internetová partička Žít Brno to totiž právě kritikou papalášství primátora Romana Onderky (ČSSD) a jeho radničních fámulů dotáhla překvapivě ve volbách až do vedení brněnského magistrátu!

Radní Bartík: Náměstek nezvládl sám sebe

Hnutí Žít Brno se na Hollana aktuálně zlobí kvůli autobazaru v centru města. Za jeho konání na Moravském náměstí a náměstí Svobody totiž nese jako náměstek pro dopravu politickou zodpovědnost. „Jak může aktivista bojující proti autům ve městě jedním dechem zaštítit jejich prodejní výstavu na hlavním náměstí?“ vytýkají mu Brňané. A nejsou sami.

Mnohem tvrdší vůči kolegovi je spoluzakladatel hnutí Žít Brno a radní Brno-střed Svatopluk Bartík (41). Hollanovi sečetl v obsáhlém příspěvku na Facebooku, který je hlavní komunikační platformou hnutí, jeho domnělé hříchy.

„Když už bych byl náměstkem a tohle všechno by se mi přihodilo, vím, co bych udělal: zvážil bych rezignaci na funkci náměstka primátora. Každý komunální politik po čtyřech letech skládá účty voličům, pokud chce znovu vládnout. Nicméně občas se stane, že politik svým chováním postupně ztratí kritickou míru důvěry, že svým jednáním zdiskredituje étos, kterému lidi ve volbách vyjádřili takovou míru důvěry, že politikovi umožnili vstoupit do radniční koalice a podílet se na správě věcí veřejných,“ zdůraznil Bartík.

Podle něj Hollan udělal pro Brno mnoho dobrého a umožnil i dalším lidem změnit město k lepšímu. „Myslím ale také, že kolega Hollan nezvládl v popsaných situacích sám sebe, zdiskreditoval v něm samém zosobněnou důvěru lidí a měl by se k tomu postavit,“ shrnul Bartík.

Hollan: Já nic, já muzikant…

Náměstek primátora Matěj Hollan, vystudovaný bakalář muzikologie, kritiku odmítl komentovat. „Panu Bartíkovi bych rád poděkoval za úspěšnou spolupráci při potírání hazardu, kde jsme společně dokázali vyčistit Brno. I za jeho činnost na radnici Brno-střed, kde bojuje proti předraženým mobilním tarifům. I za to, že úspěšně vyklidil Pohořelec. Debatu s našimi zastupiteli ale povedu podle potřeby osobně a ne přes média,“ vzkázal prostřednictvím deníku Blesk Hollan kritikům.

O tom, že by jej někdo vyzýval k rezignaci, Hollan neví. „Starosta Brna-střed pan Landa upřesnil, že jeho vyjádření v médiích vyzněla jinak, než je zamýšlel,“ poznamenal. „A že jsem terčem opozice? To by bylo divné, kdybych nebyl,“ uzavřel Hollan.

Skandály pana náměstka

+ Souhlas s veřejným vyvěšením videa, na němž se náměstek nechá bičovat v ukrajinském masochistickém klubu.

+ Jízda načerno v MHD při nočním rozjezdu a pak nepřesvědčivé vysvětlování, že jako náměstek pro dopravu neutíkal před revizory.

+ Jízdy se synem ve služebním voze na chalupu bývalé partnerky, maskované jako služební cesty a pak rozepisované jako cesty pracovníků podřízeného odboru.

+ Zahájení prodejní výstavy autobazarových aut na Moravském náměstí a výmluvy, že nevěděl, o co šlo.

+ Odjezd na dovolenou v okamžiku vzmáhající se kritiky veřejnosti.

Žít Brno ve volbách

Ve volbách do městského zastupitelstva v roce 2014 připadl hnutí Žít Brno v jihomoravské metropoli třetí nejlepší volební zisk – 11,89 % získaných hlasů představuje sedm z 55 mandátů v zastupitelstvu města. Ještě lépe dopadlo hnutí ve volbách do zastupitelstva městské části Brno-střed. Tady Žít Brno dokonce vyhrálo se ziskem 17,52 % hlasů, získalo nárok na devět z 45 mandátů.  Celkem v Brně podpořilo Žít Brno 12 744 lidí ze 119 614, kteří před třemi lety při 38,69% účasti k volbám přišli.