Virtuální svět mladé pohlcuje a šíří nenávist k ženám, říká Matěj Hollan
Internet mění vztahy, sexualitu i to, jak mladí lidé vnímají sami sebe. V podcastu Už budu! s moderátorkou Zoryou Blue o tom mluvil Matěj Hollan, ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb. V rozhovoru zazněla ostrá kritika algoritmů sociálních sítí i varování před takzvanou manosférou, fenoménem incelů a skrytými komunitami na platformách jako je například Discord.
„Před deseti lety byl internet úplně jiný. Dnes funguje na principu závislosti a dramaticky ovlivňuje, jak přemýšlíme o vztazích, sexualitě i sami o sobě,“ říká Hollan. Sociální sítě podle něj staví na algoritmech, které upřednostňují konfliktní, nenávistný nebo šokující obsah – a ten má zásadní dopad hlavně na teenagery a mladé dospělé.
Digitální přetížení ale není jediným rizikem. Hollan upozorňuje, že dnešní mladí čelí i fyzické zátěži. „Rvou do sebe energydrinky, nikotin, kratom… Výsledkem je zhoršený spánek a zvýšená psychická labilita. To tělo to prostě nedává,“upozorňuje. S tím, jak internet deformuje vztahové a genderové normy, pak logicky roste izolace, frustrace i rizikové chování. Navazování vztahů je u mladých stále vzácnější a křehčí než dřív.
Toxickým důsledkem online světa je podle Hollana manosféra – síť webů, fór a influencerů, které šíří antifeminismus a nenávist vůči ženám. Typickým příkladem je kontroverzní postava Andrewa Tatea, který má masivní dopad na vnímání mužství u mladých kluků.
Fotky nahých spolužaček
Jedním z extrémních jevů jsou incelové, neboli nedobrovolní panicové, kteří věří, že za jejich neúspěch u žen může jakési spiknutí. „Na internetu se kolem toho vytvářejí skupiny, které ženy vnímají jako nepřátele, které je třeba ovládnout nebo potrestat,“ tvrdí Hollan v podcastu.
Zvláště alarmující jsou skryté komunity na platformách typu Discord, kde se tito muži sdružují a navzájem radikalizují. „Sdílejí si tam fotografie – často nahé fotky svých spolužaček nebo sester, vyměňují si tipy na utlumovací léky, které by mohli použít k znásilnění,“ varuje Hollan. „Tohle dřív prostě nebylo možné. Dnes to internet umožňuje ve velkém,“ dodává.
Zlo tu podle něj dostává platformu, kde může růst. „Samozřejmě, že špatné věci se děly vždycky. Ale tehdy šlo o jednotlivce. Dnes se z nich stávají celé komunity,“ vypráví a zároveň upozorňuje, že negativní vliv internetu se netýká jen mužů. „Ženy jsou na sítích infiltrovány jiným způsobem – často se jim podsouvá, že muže nepotřebují, že je lepší je rovnou odmítat. Vytváří se tak nový typ odcizení mezi pohlavími,“ popisuje
Jak z toho ven? Hollan věří v otevřený dialog s mladými lidmi. Klíčová je podle něj prevence, podpora duševního zdraví a vytváření alternativních vzorů mužství. „Musíme s nimi mluvit dřív, než se přidají do těchto toxických skupin,“ uzavírá.
V bonusové části podcastu na uzbudu.blesk.cz se dozvíte:
- Jak platforma OnlyFans proměnila vztahovou i sexuální dynamiku
- Proč je dnešní online prostředí mnohem agresivnější než svět časopisů Bravo nebo erotických magazínů v 90. letech
- Jak se mění počet partnerských vztahů a proč jich mladí lidé navazují podstatně méně než dřív
- Je Matěj Hollan optimista, nebo pesimista?
Hollan má za sebou toho dost, aby rozuměl adiktologii min. z vlastní zkušenosti 😁