Kauza turistického průvodce Brnem, jehož závěrečná část urazila okolní města, neskončí personálními změnami ani finančním postihem ve vydavatelské organizaci Turistické informační centrum města Brna (TIC). Ředitelce Janě Janulíkové předá primátor Petr vokřál pouze dopis s oznámením, že v budoucnu očekává u tak klíčových věcí lepší komunikaci. Průvodce byl kritický k některým obcím, jejich starostové si stěžovali.

Vedení Brna i zastupitelstvo se od sporných výroků v knize distancovalo, zastupitelstvo navrhlo vyvodit vůči Janulíkové opatření. „Připravil jsem text dopisu, který paní ředitelce předám. Jeho stručný obsah je důrazné sdělení, že do budoucna čekáme u tak klíčových projektů lepší komunikaci s vedením města. K žádným finančním postihům jsme nesáhli,“ uvedl Vokřál.

Podle primátora je Janulíková dobrou manažerkou, která turistické centrum posunula dopředu. Sama Janulíková považuje průvodce za výbornou publikací. Přesto ale už dříve připustila, že sporná část knihy není vyvážená, a omluvila se všem, které urazila. Kromě toho dalo Brno možnost dotčeným obcím vyjádřit se v dotisku publikace. „Chceme pokračovat ve způsobu ironie a nadsázky, ale směrem k městu. Nechceme nikoho urážet a navážet se do něj,“ uvedla Janulíková.

Kontroverzi vyvolalo několik vět, které v závěru publikace popisovaly například Kuřim, Rousínov, Moravský Krumlov nebo Blansko. Kuřim je zmiňována jako specifická variace pracovního tábora, jejíž dominantou je silniční průtah, v Blansku na návštěvníka podle textu dýchne nicota, deprese a prázdnota, dominantou Rousínova je podle průvodce továrna na výrobu hracích automatů. Velké Pavlovice jsou městem plným alkoholiků a »tzv. opilých sklepů – skrumáž kýčovitých budov, které jsou výsměchem architektuře.«

VIDEA: Podívejte se na videa s primátorem Petrem Vokřálem i ředitelkou TIC Janou Janulíkovou, kde obhajují bedekr.

Video
délka: 01:23.95

Průvodce primátor 

Video
délka: 01:36.32

Ředitelka TIC Brno o novém průvodci 

Fotogalerie
34 fotografií