Nečekaná a tragická smrt zasáhla i legendu české fotografie Jefa Kratochvíla (73), který byl dvorním fotografem divadla. Obdivoval Vorlíčkovo zanícení pro co nejlepší zvuk. Na přední brněnské divadelní scéně se Vorlíček podílel na stovce představení. Dokázal kolegy kolem sebe nadchnout, aby výsledek byl co nejlepší. „Už jen když si uvědomíte, že měl na zvukovém pultu čtyřicet táhel, tak se dá skoro hovořit o určité formě umění,“ vzpomíná fotograf. Vorlíček měl podle něj trochu uzavřenou povahu, nikdy se však na nikoho netvářil nepříjemně. Právě naopak.

Milan Vorlíček jako zvukový režisér vytvářel dokonalý zvuk představení, Kratochvíl zachycoval svým aparátem momentky z nich. Fotograf lituje jedné věci. „Zvukař stojí vzadu, mimo záři reflektorů. A taky objektivy kamer a fotoaparátů. Když jsem teď hledal nějakou Milanovu fotku, musel jsem procházet svůj archiv skoro hodinu,“ svěřil se Jef Kratochvíl.

Poslední práce Milana Vorlíčka byla hudební komedie Bítls. Příběh o mladících z jihomoravského městečka kolem roku 1967, kteří sní o slávě velkých kapel. Tragická nehoda, kdy mistr zvuku uvízl při svém oblíbeném otužování pod ledem, se stala 2. března. Premiéra muzikálu se odehrála o dva dny později v sobotu 4. března.

Na zvukového režiséra, který v té době v nemocnici bojoval o život,  mysleli v zaplněném divadle všichni jeho kolegové „Milan si dal na Bítls hodně záležet, i když jako profesionál odváděl vždy špičkovou práci. Ovace po premiéře patřily pochopitelně i jemu,“ svěřila se Blesku fotografická legenda.

Odešel člen velké divadelní rodiny

O vášni Milana Vorlíčka zvané otužování věděl i Kratochvíl. O to větší šok zažil, když se dozvěděl, že persona spjatá s divadlem na Lidické ulici bezmála čtvrtstoletí uvízla v Růženině lomu pod ledem. Dlouhé minuty bez kyslíku, než přišla pomoc v podobě záchranářů, znamenaly fatální následek. „Jedna věc je ztráta pracovní, druhá citová. Divadlo, to je rodina. Takže nám odešel člen rodiny,“ ubezpečuje fotograf Jef Kratochvíl.

Milan Vorlíček zemřel 6. března. Městské divadlo Brno oznámilo, že se se svým zvukařským mistrem rozloučí pietním aktem v úterý 14. března v pravé poledne na své Hudební scéně. Vzpomínka bude veřejně přístupná.       

Otužování v ledové vodě, a dokonce potápění, je skutečně jen pro zkušené otužilce a plavce. I tak se bohužel stane neštěstí, které má fatální následky. Podívejte se, jak otužilci pod ledem plavou.

Video
délka: 00:38.28
Video se připravuje ...

Dechberoucí video: Petr se potopí do ledové vody a plave pod ledem! David Vencl

Fotogalerie
16 fotografií