Až zapečetěné měděné schránky naši potomci za 300 let otevřou, vykouknou na ně ostatky svatého Jana Sarkandera, růžence jeptišek a listiny z roku 1720, ale i Rudé právo z dob komunismu nebo současné peníze z roku 2017.

Video
délka: 00:21.87

Relikvie a historické dokumenty uložené pro příští generace do makovice obnovené báně barokního kostela sv. Josefa v Brně. Blesk TV

Cesta do kostelní báně byla dramatická a nebezpečná. Relikvie putovaly nahoru na kostelní věž pomocí zednického vrátku v obyčejném kbelíku. Farář i muzejníci museli lézt »blíže k nebesům« po tajemných kostelních půdách, lešení a sérii krkolomných žebříků pěkně po svých.

Cennosti doplnily drobnosti z let 1864 a 1978, kdy se kostelní báň opravovala. Schránka z makovice věže kostela ukrývá i osobní modlitební věci sester voršilek, kterým kostel v minulosti patřil. Současní řeckokatoličtí správci přidali zejména církevní časopisy a vizitky.

Nejstarší relikvie zaletované ve věži nad Brnem jsou z dob, kdy sužovaly Evropu morové rány a v Čechách vládl král Karel VI.

Fotogalerie
16 fotografií