Projekty, které rozjel, odhalovaly jejich praktiky. A zároveň dávaly široké veřejnosti šanci nakouknout za neprůhledné kulisy velkého pojišťovacího byznysu. Účinkoval v dokumentu režiséra Jakuba Charváta Rada nad zlato, ve kterém přímočaře a nekompromisně popisoval praktiky finančních šmejdů.

Film spustil proud výhrůžek

Vzbudil velký ohlas. Jenže z druhé strany se stal terčem udání, výhrůžných textových zpráv. A na dlouho ztratil klidné spaní. „Člověk si uvědomí, že stojí proti někomu, kdo si hlídá byznys za miliardy. Takže se záhy stanete podezřívavý, bojíte se o rodinu,“ svěřil se Blesku Vít Kalvoda.

Časem se stáhl z první linie, i tak čelil a čelí řadě útoků. Včetně soudních žalob. Žaluje jej za poškození dobrého jména mimo jiné i jistá brokerská společnost. Požadovala, aby mimosoudně podepsal souhlas s tím, že se o ní už nebude vyjadřovat.

Mohl za žhářským útokem stát nátlak, aby byl bojovník proti finančním šmejdům povolnější? „Je fakt, že podpálení auta přišlo v době, kdy jsem už ohlásil omezení aktivit na poli občanské pomoci proti praktikám finančních poradců. Čekal bych něco podobného dřív, kdy byla naše kampaň v plném proudu,“ přemítá nejen o nedělní noci Vít Kalvoda. Na druhou stranu plánovali s Charvátem pokračování úspěšného dokumentu. I proto mohlo přijít varování...

Z citroenu, zaparkovaného kousek od centra Brna, zbyla jen ohořelá karosérie. Kalvoda nepochybuje o cílené akci. „Potloukal se tady později zvláštní člověk. Obhlížel ohořelý vrak, seděl v nedaleké hospodě. Nepochybuji, že sondoval situaci po útoku,“ tvrdí Kalvoda, který podal už před dvěma týdny kvůli výhrůžkám trestní oznámení.

Kalvoda zařadil »zpátečku«

Po neděli mu pomáhají přátelé. Dokonce se mu někteří nabídli, že pro něj vytvoří ochranku. Ozval se i režisér Jakub Charvát. „Je to samozřejmě povzbuzující. Na druhou stranu stojíme proti nesmírně silné lobby, která si hlídá svůj byznys,“ míní Kalvoda.

Po posledním incidentu »zařadil« zpátečku. Dokonce zablokoval svá videa na youtube a další aktivity na sociálních sítích. Mimo provoz je také poradna spotřebitelům pro oběti finančních poradců. „Připravovali jsme na letošní rok vzdělávací projekt, teď vážně nevím, co bude,“ přemítá Kalvoda.

 

Situace co do informovanosti lidí se za poslední roky zlepšila, i tak se podle něj v pojistkách pořád »vydělává na blbosti«. „Spočítal jsem si, že ve hře je nějakých devět miliard zisku ročně na skrytých poplatcích v pojišťovnictví. A to je velký balík. I když se objevil nový zákon, který má zlepšit podmínky na trhu, oni si cestičky ke svému byznysu zase najdou,“ je přesvědčený Vít Kalvoda.

Kdo je Vít Kalvoda?

Vystudoval Masarykovu univerzitu, filozofii, anglický a německý jazyk. Začínal ve finančním poradenství u OVB Allfinanz, Top Consultant, Sophia Finance a Mercuria Finance. Od roku 2007 poukazoval na »nestandardní« praktiky některých finančních poradců a investičních zprostředkovatelů. Vše popsal ve filmu Dobrá rada nad zlato režiséra Jakuba Charváta. Založil několik sdružení, která radila spotřebitelům, jak se podobným praktikám bránit. Za profesní cíl si před časem stanovil očistu finančního trhu v České republice.

Fotogalerie
6 fotografií