A nebyla to žádná procházka růžovým sadem. Občas si sáhli na dno sil, proklínali počasí a promočené oblečení, mobilizovali psychiku. „Malé pochyby se objevily. Když jsem ale zvládl první a druhý  týden, věděl jsem, že zůstanu do konce,“ svěřil se Blesku Mirek, vůbec nejstarší záložák na cvičení.

Dlužíme něco vlasti

O motivaci, proč se stát členem aktivních armádních záloh, neměl nouzi. „Jedním důvodem jsou moji synové Lukáš a Tomáš, dalším to, že naší vlasti dost dlužíme. Profesionálních vojáků máme málo, tak bychom je měli coby záložky podpořit,“ vypočítává Mirek.

Tvrdou přípravu spolu s dalšími členy své roty podstoupil vždy od pondělí do čtvrtka, poté následovalo volno. „Kamarádi doma mě trochu hecovali, jak mi jde hra na vojáčka. Přál bych jim to zažít, je to makačka. Naštěstí hodně sportuji, to mi pomohlo,“ svěřil se v civilu výpravčí z Rpet u Hořovic.

Mirek věkem mazák bere slova jako vlast, obrana a obětování se vážně. „Sleduji situaci, která v Evropě momentálně panuje. Nemůžeme říkat, že máme spojence, sedět doma za pecí a čekat, že za nás někdo něco vyřeší,“ tvrdí teď už držitel certifikátu člena aktivních armádních záloh.  

Linda: Kluky jsme motivovaly, aby to nevzdali

Také Linda Melčáková z Ústí nad Labem, která se na kurz přihlásila dobrovolně, má jasno. Chce studovat na Univerzitě obrany v Brně. „Chtěla jsem vyzkoušet, jak vypadá opravdová vojna. Spaní na sněhu mi nevadilo, v mém případě to nebylo poprvé. Ani na chvíli jsme nepochybovala, že těch šest týdnů zvládnu,“ ubezpečovala sympatická blondýnka.

V rotě s řadou drsně se tvářících chlapů si nakonec Linda a dvě další ženy libovaly. „Snažili se nám pomáhat, dokonce chvíli mluvili spisovně. A taky jsme je asi motivovaly. Když to vydrží ženská, přece to nezabalí,“ směje se Linda. 

Drsná zkouška, ve které většina obstála

Kurz zahájilo 33 záložáků a 16 dobrovolníků. Vzdalo osm, v pomyslném cíli se objevilo 41, z toho tři ženy. Instruktoři měli pro všechny absolventy jen slova chvály. „Tento kurz chytil vůbec nejhorší počasí, jaké pamatuji. První noc mráz kolem deseti stupňů pod nulou, další noc 15 centimetrů sněhu. Promrzlí, všechno mokré, malá šance to nějak usušit, málo spánku. Fyzická náročnost, psychika. Ti, kdo obstáli, mají můj velký obdiv,“ řekl Blesku velitel kurzu major Miloslav Stuchlík.

Fotogalerie
8 fotografií