O pomoc je požádal kvůli situaci na Nové radnici na Dominikánském náměstí i brněnský magistrát. „Na střeše od vstupu na radnici až k parkovacímu domu Domini park hrozil sesunutím souvislý několik desítek metrů dlouhý sněhový převis,“ řekl Blesku mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Jedinou výhodou pro hasiče byl fakt, že většina dopoledních zásahů směřovala do centra jihomoravské metropole.  „Hrozbu sesuvu sněhové pokrývky jsme vyřešili také v Běhounské ulici. Jednalo se o budovu policie,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. 

Hasiči zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví a majetek občanů. Nejčastěji jde o veřejné budovy, školy či polikliniky.

Soukromníci, pozor!

S ohledem na současnou situaci po sněhové kalamitě v regionu apelují na majitele nemovitostí, aby si na odklízení sněhu ze střech včas objednali soukromou firmu, případně se obrátili na technické služby a obecní úřady. „Hasiči v tomto soukromé firmy suplovat nemohou,“ upozornil Mikoška.

Za bezpečný provoz staveb přitom zodpovídají výhradně majitelé objektů. Zákon jim ukládá povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších lidí. Týká se to i průběžného úklidu sněhu a ledu ze střech.

Fotogalerie
7 fotografií