1. Používejte zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem a dbejte o technický stav vozidla. Zkontrolujte baterii, nemrznoucí směs v ostřikovačích a funkčnost všech světel.

2. Před vyjetím důkladně odstraňte námrazu či sněhovou vrstvu nejen z předního a zadního skla, ale také z bočních oken a zpětných zrcátek. Nezapomeňte na světla a na registrační značku.

3. Po nastartování zahřívejte vůz pomalou jízdou, »netúrujte« motor na místě.

4. Snažte se předvídat náledí a zpomalte před ním. Nejčastěji se tvoří na mostech, ve stinných lesních úsecích a vyjetých stopách.

5. Abyste se vyhnuli smyku, brzděte a přidávejte plyn plynule a s lehkou nohou a pouze s koly v přímém směru. Nikdy ne do zatáčky. Pokud nemáte ABS, brzděte přerušovaně.

6. Udržujte si dostatečný odstup od aut jedoucích před vámi.

7. Při delším stání nezatahujte ruční brzdu, aby nezamrzly lanovody.

8. Neparkujte tam, kde by váš automobil mohl poškodit sněhový pluh, ani v hluboké sněhové břečce, aby vám v ní do rána nepřimrzly pneumatiky. Neparkujte u budov, ze kterých by na auto mohl spadnout sníh nebo led.

9. Odstraňte nánosy sněhu v blatnících, aby vám neomezily rejd. U litých kol dbejte na to, abyste nevyjížděli, když máte mezi jednotlivými paprsky sníh či zmrazky.

10. V nádrži udržujte dostatečné množství pohonných hmot. Vozte s sebou kovovou lopatku na vyproštění ze sněhové pasti, smetáček na ometání sněhu, tažné lano, sněhové řetězy, pytlík s pískem (můžete nahradit lehčím keramzitem nebo kočkolitem), škrabku na skla a zásobu nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů. Hodí se mít ve vozidle také baterku, termosku s teplým nápojem, teplý kabát či přikrývku. Rozmrazovač zámků noste v kapse, v autě je vám na nic.

11. Před vyjetím si prověřte aktuální dopravní situaci na trase a předpověď počasí v nejbližším období. Při sněžení se vám dojezdová doba protáhne až o polovinu.

12. Je dobré mít pro případ nouze nabitý mobilní telefon.

13. Přimrzlé stěrače neodtrhávejte násilím, zničili byste si břity.

14. Pro řízení zvolte vhodný oděv a boty. Příliš tlustá vrstva oblečení také zhoršuje řízení a navíc i funkci bezpečnostních pásů. Rozhodně neřiďte v bundě nebo lyžařských botách.

15. Ze zasněženého kopce sjíždějte na nižší rychlostní stupeň – brzděte motorem.

Fotogalerie
2 fotografie