Nový kus avizuje „satiru z blízké budoucnosti“ s výstižným názvem Parta hic znovu zasahuje. A podtitul prozrazuje zápletku: Jak Ovčáček a spol. zametají pod koberec, že Miloš Zeman propil Hrad.

Autor scénáře a režisér Luboš Balák nezastírá, že jej zaujal mimořádný úspěch zlínského satirického představení Ovčáček čtveráček. I proto oprášil svůj nápad zapsaný už po zvolení Miloše Zemana prezidentem, avšak dosud nerealizovaný.

Balák má jasno. Současná česká společnost satiru potřebuje a diváci o ni mají větší zájem než v nedávné minulosti. Reální politici a činovníci, které si bere na paškál, podle něj humoristům svými kroky dávají dostatek munice. „Karikatury ze sebe dělají sami,“ řekl Balák.

Nové představení bude mít premiéru 26. ledna na sklepní scéně Centra experimentálního divadla, 31. ledna hru poprvé zhlédne pražské publikum v Divadle Dobeška. Jednotlivé herecké úlohy si rozeberou Filip Teller, Miroslav Sýkora a Alexandr Stankov. Kromě Ovčáčka se v inscenací objeví také postavy kancléře Vratislava Mynáře nebo bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

Balák už má zkušenosti s politickou satirou z dřívějška. V roce 2008 stál jako umělecký šéf HaDivadla za groteskním cyklem Kluzká plocha. Reagoval v něm na společenské dění, karikoval tehdejšího prezidenta Václava Klause, ale také další politiky – Miloše Zemana, Jiřího Paroubka nebo Stanislava Grosse.

Fotogalerie
9 fotografií