Zda se bude kvůli chybějícímu obrazu měnit podoba stálé expozice v Anežském klášteře, zatím není zřejmé. Národní galerie proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek a galerie musí obraz farnosti vydat.  

Citlivý transport 

Přeprava podobně vzácných historických děl je náročná. Převážejí se v dřevěných vypolstrovaných bednách s klimatizací. Ty musejí být na místě nejméně 24 hodin před transportem, aby se v nich nastavilo příslušné klima. Také po příjezdu na místo si umělecká díla musejí 24 hodin v transportních bednách zvykat na klima výstavních prostor, poté jsou za přítomnosti restaurátorů a kurýrů vybalena a nainstalována. 

Vše budou doprovázet i přísná bezpečnostní opatření. Ta má stejně jako celou organizaci převozu na starost farnost Veverská Bítýška. Kvůli bezproblémovému průběhu dopravy gotického obrazu do Brna je ale nechce upřesňovat. Madona z Veveří by do své cílové stanice měla dorazit v průběhu pondělního podvečera.  

Národní galerie s předáním díla váhala, farnost kvůli tomu dokonce hrozila exekucí. Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu s v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.  

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu NG se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

Fotogalerie
5 fotografií