Smrt ženy nebyla dodnes objasněna. Podle svědků skočila Marie Bartošová na pomoc Šudákovi, který se zřítil do kráteru jako první.

Dělník z Jundrova, který jel navštívit do špitálu nemocnou manželku, se reflexivně zachytil kabelů. Ve studené vodě a písku bojovali oba o život tři metry pod povrchem, z něhož odpadávaly další obrubníky. Muž se díky své síle zachránil. „Paní Bartošové chyběl prst na ruce. Neudržela se a za pár vteřin zmizela v proudu vody a bahna,“ řekl Blesku expert na brněnské podzemí Aleš Svoboda (55).

Tělo květinářky z Černovic se nikdy nenašlo. „Musí být dodnes kousek od místa neštěstí, v některé ze spodních kaveren, kam se propadla,“ nabízí teorii Svoboda.

Brněnským podzemím se zabývá 30 let. Zvěsti, že se našly ostatky paní Bartošové po letech u řeky, kam doputovaly kanalizací, odmítl. „Technicky je to nemožné,“ zdůraznil.

Co tragédii zavinilo?

Prasklý vodovodní řad a fakt, že tehdejší úřady s tím nic hned nedělaly. Voda totiž ke vší smůle odtékala nepoužívanou historickou stokou do řeky, a tak nevyvěrala na povrch ulice. I když byla půlka Pekařské bez vody a lidi to hlásili, nikdo se tím rychle nezabýval.

Po roce 1989 dostal od brněnské radnice Miroslav Šudák jako odškodné 4315 korun a 50 haléřů. Před několika lety zemřel.

Fotogalerie
6 fotografií