Pro návštěvníky jsou připraveny informace nejen z historie sahající až do roku 1785, ale hlavně řada zajímavostí z novodobé historie policie na jihu Moravy. Výstava se původně představila v pražském Muzeu Policie ČR.

„Hledali jsme i s ohledem na unikátní soubor artefaktů možnost, jak ji prezentovat v našem regionu. Musím poděkovat Muzeum města Brna, které pro nás na Špilberku našlo prostory,“ řekl jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Vražda na fakultě a monstrum Dahlgren

Kromě slavnostních uniforem i výstroje policejních specialistů nechybí slavnostní insignie nebo minibike v policejních barvách. Největší pozornost přitahuje část výstavy zahrnující kriminální případy, které vzbudily velkou pozornost veřejnosti. Jde mj. o vraždu studentky brněnské pedagogické fakulty, kterou ubodal 31 ranami nožem recidivista v červnu 1990 na dámských záchodcích fakulty.

Útočníka potrestal soud 23 roky vězení, později spáchal ve vězení sebevraždu.  „Studovala jsem tehdy na brněnské univerzitě, vím, že na fakultě po té vraždě panovaly mezi studenty velké obavy,“ vzpomněla si  jedna z návštěvnic.

Video
Video se připravuje ...

Doživotí pro Dahlgrena za masakr v Brně: Takhle reagoval na rozsudek Václav Lang, Blesk TV

Samostatný panel je věnován i případu Američana Kevina Dahlgrena, který v roce 2013 v Brně-Ivanovicích bestiálně zavraždil čtyři své příbuzné. Fotografie, které policie pro výstavu uvolnila, zachycují mimo jiné ponuré místo činu či kameny, kterými vrah ubil nejmladšího člena rodiny. Dahlgrena poslaly české soudy na doživotí, ve vězení spáchal sebevraždu.

Jediná námořní mina v Česku

Kuriózním exponátem je válečná námořní mina, kterou našli na Vranovské přehradě v roce 1985 v hloubce 12 metrů. Pyrotechnici ji zneškodnili, ukázalo se však, že neobsahovala nálož trhavin. Pátrání ukázalo, že za 2. světové války několik těchto min dovezl německý wehrmacht na jižní Moravu. Na Vranovské přehradě měly sloužit jako bóje nesoucí ocelové sítě, které měly zachytit případné bomby ze spojeneckých letadel. Jde o jediný exponát svého druhu, který česká muzea vlastní. 

Jednotlivé místnosti zachycují i běžnou policejní práci od 19. století až po současnost. Výstava Krajská ředitelství policie v čase bude na Špilberku volně přístupná až do 4. září.