Zátarasy napojené na vysoké napětí, speciální výzbroj, život pohraničních jednotek, ale i rozličné osudy těch, kteří riskovali život, aby bariéru pěšky, přes vodu nebo vzduchem zdolali. „Je to detailní pohled mapující železnou oponu od jejího vzniku po její pád," uvedl garant expozice Roman Řezníček.

Je tu zachycena historie čtyřnohého specialisty Breka, psa znojemských pohraničníků, který se svým psovodem zadržel rekordních 62 „narušitelů" stejně jako neuvěřitelý příběh Král Dunaje. Karel Brabec v gumovém skafandru od 50. let překonal Dunaj oběma směry opakovaně.

„Podvodní oblek sám speciálně upravil. Mohl v něm chodit po dně řeky bez ohledu na hloubku, občas se nechal unášet vodním proudem, hlavu zamaskovanou plechovkou či drnem trávy. Přes Dunaj tak přešel sedmkrát,“ prozradil Řezníček.

282 mrtvých

Komunistický režim nechal po roce 1948 zadrátovat 935 kilometrů státních hranic s Německem a Rakouskem. Podle oficiálních údajů zahynulo na zadrátovaných hranicích celkem 282 osob, z toho 145 zastřelili pohraničníci, 96 zabil elektrický proud, 16 spáchalo při neúspěšných pokusech o přechod a v obavách ze zatčení sebevraždu, 11 utonulo při pokusu přeplavat vodní toky.

V letech 1948 až 1989 také zemřelo 584 pohraničníků, z toho 11 zastřelili „narušitelé“, 185 spáchalo během služby sebevraždu, 47 doplatilo na neopatrnou manipulaci s minami, granáty a výbušninami.

Kdy a kde

Výstava potrvá do 3. května 2020 v Technickém muzeu v Brně, Purkyňova 105.  Vstupné základní 130 Kč, zlevněné 70 Kč, rodinné 320 Kč.

Video
délka: 05:00.47
Video se připravuje ...

Unikátní výstava v Brně: Železná opona, místo smrti i svobody TV Blesk Zdeněk Matyáš