Sbírku o životě vynálezce, který se narodil na území dnešního Chorvatska, žil a pracoval ve Spojených státech, zapůjčilo brněnskému muzeu Technické muzeum Nikoly Tesly v Záhřebu.

„S výstavou vstoupí návštěvník do jednoho velkého příběhu, ve kterém pozná život rozpolcené duše génia, která byla navenek často stinná, ale uvnitř absolutně křehká,“ uvedla ředitelka záhřebského muzea Nikoly Tesly Markita Franuličová.

Životní příběh vědce výstava podává v podobě Teslových myšlenek a zápisků. Prostřednictvím interaktivních exponátů, jako je Teslův transformátor nebo Kolumbovo vejce, se lidé seznámí s některými jeho objevy.

Otázku, jak postavit vejce na špičku, vyřešil údajně Kryštof Kolumbus tím, že vejce lehce naťukl. Tesla přišel s jiným řešením. Zjistil, že s pomocí točivého magnetického pole lze měděné vejce roztočit jako rotor elektrického motoru, a tím ho postavit na špičku.

Výstava cestuje světem

Výstavu poprvé zpřístupnilo Technické muzeum Nikoly Tesly v Záhřebu v roce 1976, v roce 2006 ji renovovalo. Byla k vidění také v Paříži, Madridu, Helsinkách, Bratislavě nebo v Petrohradě.

Tesla svými vynálezy zásadně ovlivnil vývoj moderní civilizace. Je vynálezcem dvoufázového a třífázového asynchronního motoru a vysokofrekvenčního generátoru. Jeho jménem je nazvaná jednotka magnetické indukce.

Video: Moravské zemské muzeum nabízí pohled do soukromí rodiny Leoše Janáčka