Univerzita objednává kukly v Británii. Do Česka putují v polystyrenové krabičce proložené vatou. „Nejdříve je třeba je očistit od vaty, aby motýlům nebránila v líhnutí. Potom nastane trpělivá, několik hodin trvající práce s lepením na dřevěné lišty,“ popsal přípravy na líhnutí motýlů Michal Pavlík, který výstavu přichystal.

Výstava je nepravidelná, ale mezi návštěvníky velmi oblíbená. Posledně ji navštívilo až 20 tisíc lidí.

Skleník museli odborníci také kompletně zasíťovat, aby motýli neulétli, nebo se neprochladli na studených a mokrých sklech. Tyto několikadenní práce vyžadují pečlivost, protože motýli jsou při hledání únikových cest vynalézaví.

Tropičtí motýli potřebují k líhnutí teplotu 27 až 30 stupňů Celsia a vysokou vzdušnou vlhkost. Líhnou se postupně tři až sedm dnů, nejčastěji ráno.

Motýl vyleze během několika vteřin, a pak musí napumpovat hemolymfu, takzvanou krvomízu, z těla do pomačkaných křídel. Určitou dobu pak ještě visí, dokud křídla nezískají potřebnou pevnost. Pak už je čas otevřít dveře líhně a vypustit motýly do skleníku.

Druhy, které můžete u nás vidět, se podle příjmu potravy dělí na dvě skupiny. Ta první se živí shnilým ovocem a druhá potřebuje ke svému životu nektar z rostlin. Má k dispozici buď kvetoucí rostliny, nebo roztok jednoduchého ovocného cukru v miskách,“ uvedl Pavlík. Ve skleníku pak motýli žijí jeden až dva týdny.

VIDEO: Motýlí dům Diana v Karlových Varech.

Video
délka: 01:14.89

Motýlí dům Diana v Karlových Varech YouTube/Výletní areál Diana Karlovy Vary