„Větší prostor letos věnujeme rostlinám pocházejícím z jihu Afriky a Madagaskaru, které doplní sukulenty z Mexika a dalších částí světa,“ uvedl za pořadatele Adolf Tomandl.

Sukulenty, z nichž jsou nejznámější kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. „Zvláštností výstavy bude kolekce různých sukulentů tvarovaných a pěstovaných jako bonsaje,“ uvedl Tomandl.

Kameni podobný

Ve sklenících jsou k vidění i takzvané živé či kvetoucí kameny z rodu Lithops, který v češtině znamená „kameni podobný“. Tyto rostliny nemají stonek a jejich tělo tvoří dvojice ztlustlých listů, mezi kterými je mezera. Rostou především v Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně.

Smrdutky lákají mouchy

K vidění je i unikátní kolekce různých druhů stapeliovitých rostlin, známých mezi laickými pěstiteli spíše jako smrdutky. Jejich barevně i tvarově výrazné květy se totiž vyznačují specifickým odérem, který jako opylovače láká mouchy.

Výstava potrvá do 14. září a je přístupná denně od 9 do 17.30 hodin. V sobotu 8. září se pak v nedalekém parčíku v areálu přírodovědecké fakulty koná i setkání sběratelů minerálů a fosilií.

VIDEO: Jak přezimovat kaktusy?

Video
délka: 03:35.84

Jak přezimovat kaktusy? Prima TV/BPŽ