Jihomoravská metropole se ponořila do dávných dob a na Brňany čekala opravdu neobvyklá zábava. „Viděla jsem ukázku, jak se tkalo na kolovrátku. Zaujaly mne také starodávné hry,“ svěřuje se studentka Petra Brosáková.

Možnost vyzkoušet si středověké rytířské hry

Zájemci se učili střílet z kuše, zacházet s kordem či si zahráli dobové kuželky či hry zvané věnečky a kvintána. „Věnečky jsou zkouškou dobré mušky. Hází se věnečkem z květin na špici halapartny,“ vysvětluje Marek Rotschein ze Společnosti 1645.

Velký zájem vzbudilo vyučování staré rytířské hry s názvem kvintána. „Sloužila vlastně ke cvičení rychlosti v boji. Adept musel bodnout do štítu cvičného otočného panáka a včas uhnout před jeho mečem,“ tvrdí Rotschein.

Video
délka: 00:52
720p 360p

Den Brna se tentokrát slavil týden. Markéta Malá

Netradiční kolotoč a komiks ke Dni Brna

K dalším netradičním atrakcím patřil starobylý cirkus a dobový kolotoč. „Přišli jsme kvůli tomu netradičnímu kolotoči, ale nakonec se dětem nejvíc líbilo točení talířů na tyči a házení míčků do terče-klauna,“ říká babička dvou tříletých dětí Lidie Kyzková.

Komiks, který je ke zhlédnutí na Moravském náměstí do konce srpna, byl speciálně vytvořen ke Dni Brna. „Komiksová výstava sestává z obrázků více autorů na téma obrany Brna,“ řekl manažer marketingu TIC Jan Gerych.