Oslavy Dne Brna připomínají vítězství Brňanů nad švédským vojskem 15. srpna 1645, kdy pod vedením generála Torstenssona zaútočilo na město na šesti místech. Ani na jednom Švédové neuspěli, a tak odtáhli od brněnských hradeb pryč.

Ve čtvrtek je v plánu přednáška francouzského historika Phillipa Martyho o životě schopného velitele Raduitovi de Souches, který z hradu Špilberk řídil obranu města. V pátek bude na Kraví hoře dobový jarmark a vystoupení skupin historického šermu. V centru města se uskuteční tematické prohlídky a šermířská vystoupení v Labyrintu pod Zelným trhem, programu dali pořadatelé název Černá koule pro Torstenssona.

Od katedrály sv. Petra a Pavla vyjde v pátek večer i průvod se světly. Jeho součástí bude položení věnců na památku padlých obránců Brna. U katedrály promluví brněnský biskup Vojtěch Cikrle a primátor Brna Petr Vokřál. V plánu jsou i večerní komentované prohlídky Kapucínské hrobky.

Sobota začne uctěním památky Radouita de Souches u jeho náhrobku v kostele sv. Jakuba. Po něm bude následovat nástup historických vojsk na náměstí Svobody a pochod na Kraví horu. Příchozí se mohou kromě jarmarku těšit na ukázku ze života ve vojenském polním táboře, na vystoupení šermířů, kejklířů i ukázku z bitvy nebo jezdeckou exhibici a hudební skupinu Kodex. Program uzavře slavnostní ohňostroj. Celý program najdete ZDE

VIDEO: Podívejte se, jak v Kyjově vypadala rekonstrukce bitvy z druhé světové války.

Video
délka: 02:01.50

Kyjov se v sobotu vrátil do období 2. světové války. Přibližně hodinový program zahrnoval období 1938–1945. Hynek Zdeněk