Rekonstrukce se dotkla nejen plochy náměstí, ale také části přilehlé Veselé ulice nebo schodiště na terasu u kostela sv. Michala. Opravené jsou inženýrské sítě, vznikl nový mobiliář a je vysazeno 24 stromů. Z toho deset je přímo na náměstí a 14 ve Veselé ulici u schodiště k hotelu International.

Stavba se uskutečnila ve spolupráci s archeology a v koordinaci s rekonstrukcí paláce Jalta, který je na náměstí a dlouhá léta chátrá. Odkoupil ho soukromník a chce ho oživit.

„Už při výběrovém řízení se nám podařilo vysoutěžit délku prací téměř o 200 dní kratší, než jsme předpokládali. Většina prací je nakonec hotová ještě dva týdny před termínem,“ uvedl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Začalo se letos v dubnu.

Počítá se i s kašnami

Podle něj bylo snahou práce dokončit tak, aby se mohly připravovat vánoční trhy. Ty začnou za 14 dní. Nakonec se to povedlo, přestože nastaly problémy s výsadbou stromů. Kvůli archeologickým nálezům nebylo možné vysadit čtyři stromy v severní třetině náměstí, jak se původně plánovalo.

Podařilo se ale najít kompromis s kašnou uprostřed náměstí obklopenou čtyřmi platany. Kašna zatím na náměstí není, o její stavbě se ještě bude dál jednat. Jedna by měla být přímo na náměstí, druhá pod kostelem sv. Michala poblíž obchodního centra Velký Špalíček.

VIDEO: Hlavní atrakce brněnských Vánoc, ruské kolo, se už montuje.

Video
délka: 00:08
1080p 720p 360p

Hlavní atrakce brněnských Vánoc, ruské kolo, se už montuje. Jiří Nováček