Účastníci se nemusejí obávat, že po nich někdo bude chtít uběhnout maraton. „Akce bude vedena tak, že si návštěvníci zacvičí v podobě kruhového tréninku, utuží svaly v posilovně a zaplavou si v bazénu,“ uvedla za organizátory Vlasta Blatná ze spolku Roska Brno-město.

Cílem cvičebního maratonu je upozornit nejen na roztroušenou sklerózu, ale i na fakt, že pohyb pacientům prospívá. „U roztroušené sklerózy je pravidelný pohyb naprosto klíčový pro jejich budoucí stav,“ vysvětlil lékař Michal Dufek z MS Centra při Neurologické klinice FN u sv. Anny.

V Brně začnou lidé cvičit v Dětském centru TJ Sokol Brno 1 na ulici Kounicova v pátek 2. března od 18 do 24 hodin. Na stejném místě budou pokračovat v sobotu 3. března od 10 do 18 hodin. V sobotu bude akce probíhat i v Lázeňském a relaxačním centru na ulici Rašínova od 10 do 17 hodin.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Mezi příznaky patří poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.

Pro nemoc je typické střídání období záchvatů a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí touto nemocí 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 18–20 tisíc.

VIDEO: Pohyb je pro lidi s roztroušenou sklerózou velmi důležitý. Výrazně jim pomáhá při léčbě.

Video
délka: 04:19.76

Hezký zadeček a stehna? Tyto cviky zvládnete v obýváku a na gauči! Adam Balažovič/BPŽ