„Měla bych rozbít prasátko a koupit vám letadlo,“ nabízela Barbora žertem po půlhodinovém letu známému herci. „To beru, udělám si pilotní průkaz,“ špičkoval Fiala. Už vážně dodal: „Úžasný zážitek! Let i moje spolucestující.“

Paní Barboře, která trpí roztroušenou sklerózou, se splnil sen. Zapojila se totiž do projektu „Překonej sám sebe“, který se zaměřuje na pomoc lidem s roztroušenou sklerózou a autoimunitním onemocněním. Porota ji k letu nad Ignis Brunensis, věnovanému společností Zabloudil, Xtrem vybrala na základě sepsaného životního příběhu spojeného s onemocněním roztroušené sklerózy.

Video
délka: 01:01.51

Díky projektu Překonej sám sebe, který se zaměřuje na pomoc lidem s roztroušenou sklerózou a autoimunitním onemocněním, spatřila ohňostroj z letadla i Barbora Račková z Dětmarovic. Jolana Halalová, David Malík

Před rokem jednoho rána z ničeho nic začalo Barboře mravenčit v nohou. „Jako správný blázen jsem si ještě odskočila na služebku do Prahy, pak do Varšavy. Však ti mravenci odejdou,“ vyprávěla Barbora, vysokoškolačka pracující v informačních technologiích.

Neodešli. Naopak, „mraveniště“ se zvětšovalo a mladá žena si uvědomila, že už necítí nejen nohy, ale i půlku těla. Došla si k doktorce, myslela, že jí předepíše hořčík proti stresu, chvilku si dáchne a bude v pořádku.

Video
délka: 00:26.38

Fascinující pohled z letadla na ohňostroj nad Špilberkem Jolana Halalová, David Malík

Lékaři ovšem diagnostikovali Barboře roztroušenou sklerózu. Nemoc prý vysílala signály už dopředu. „Už jste ale slyšeli, že workoholik poslouchá své tělo nebo blízké?,“ opáčila paní Barbora.

Po sedmi měsících polehávání na lůžku začala mladá žena se svou nemocí bojovat. A pojmenovala si ji Róza. „Uvědomila jsem si, že překážky vždy překonávám a stavím se životním výzvám. Tak proč ne teď,“ má jasno Barbora.

Video
délka: 01:01.51

Fascinující podívaná se odehrála v pátek v noci nad brněnským hradem Špilberk David Malík

Pomalu a nenápadně, krok po krůčku, se Barbora se svou „Rózou“ sžívá. „Procházky, slunění, meditace s pejsky, něco dobrého na zub a pokec s přáteli,“ vypočítává fungující terapii. A z neposlušné devítihlavé saně, jak své nemoci také říká, se prý pomalu stává „poslušný dráček“.

„Vím, že léčení potrvá a že tady bude nemoc vždycky se mnou. Věřím, že její obtíže už dokážu překonat,“ loučí se paní Barbora. Tak šťastný let životem – a držíme palce!

Video
délka: 00:26.38

Fascinující podívaná na Jolana Halalová, David Malík

 

Fotogalerie
27 fotografií