„Nic lepšího momentálně ve světě neexistuje,“, řekl na adresu německého speciálu Pavel Gašpar, zástupce slovenské firmy Agro Company, která sazeč vlastní a která jej na Moravu poprvé přivezla k obnově vinic do Čejkovic a Šardic.

Přístroj vkládá sazenice pomocí sázecího ústrojí do rýhy, kterou si sám vytváří. Sazenice také sám zahrne a utuží speciálními koly.

„Stroj jako jediný na světě dokáže sázet i v terasách. Zvládne vytvořit místo bezvadně rovných naopak i rovnoměrně zakřivené nebo netypické tvary vinic,“ upřesnil Zdeněk Šmýd z bzenecké firmy Prohmat, která výsadbu zajišťovala.

Stroj je schopen díky vesmírnému satelitnímu GPS signálu sázet vinice třeba i do šestiúhelníku. Pracuje ve vodorovných i svislých liniích – a pokud narazí na nerovnost, dokáže ji v následujících řádcích okopírovat. „Úroveň je daleko vyšší, než jsme byli zvyklí,“ pochvaluje si vinař Zdeněk Němec z Čejkovic. „Řádky jsou perfektně rovné a utužené, ujme se tedy více sazenic než dřív,“ lebedí si.

Přesnost usnadní péči

Čtyři hektary nových vinic vysázeli vinaři v Čejkovicích během pouhých dvou pracovních dní. Stačilo vyměřit jen první řádek a pak už si technika řidiče traktoru hlídala sama. Díky tomu vznikly přímé řádky, které usnadní budoucí strojovou péči o vinohrady. Zařízení dokáže nasadit až 20 000 sazenic denně a vystačí si s jedním traktoristou a dvěma lidmi k sázecímu mechanismu. Pořízení jednoho hektaru vinice stojí až 800 000 korun.

Fotogalerie
11 fotografií