Matku poslal soud v roce 2016 za drogové delikty na 42 měsíců za mříže. „Kupec“ tvrdil, že dítě dostane šanci na lepší život. Jenže všechno bylo jinak. Chlapce podle obžaloby trápil hlady, nedohlížel na jeho hygienu ani školní docházku.

„V jeho přítomnosti užíval vulgárních výrazů, nadával mu jimi, takže hoch je přejímal do slovníku a pak je před dětmi opakoval,“ zaznělo v obžalobě. Dokonce ho i týral. Z chlapcových dlaní si dělal popelník.

Chlapec má silné trauma

Obžalovaný se hájil, že jde o nepodložená nařčení. „Nebyl špinavý, měl jen dlouhé vlasy, ale to bylo na jeho přání. Jsem přesvědčen, že hlady netrpěl, jídla u nás bylo vždycky dost. Jsem stavař, takže na stavbě se mohlo stát, že byl použit nějaký jadrnější výraz zednický, ale já jsem nikdy hrubých výrazů nepoužil,“ dušoval se povedený "otčím" podle serveru novinky.cz před soudem.

Soudní znalkyně nicméně nový výchovný proces v životě školáka zhodnotila jednoznačně. Podle ní muž hocha získal v době, kdy už byl „poškozený“ životem se svou matkou.

Šok i pro znalkyni

Pokud by se mu dostalo maximální lásky a pochopení, mohly se jizvy na jeho duši zvolna hojit. To se ale nestalo. Chlapec, který nyní žije u své biologické babičky, trpí depresemi. „Za svou čtyřicetiletou praxi jsem se nesetkala s tak rozsáhlou změnou identity u dítěte,“ uvedla znalkyně.

Svéráznému „vychovateli" hrozí až pětiletý pobyt ve vězení, soud dalšími pokračuje výslechy.

Právník: Prodej dítěte je nelegální

Legální prodej dítěte podle českého právního řádu možný není. Je ale veřejným tajemstvím, že se to děje. „Povětšinou právě různými, na pohled právními úkony jako zapsání „kupce“ do rodného listu apodobně. Tím spíše by měly úřady, potažmo policie každé podezření řádně prošetřit. Pokud se takový prodej prokáže, může se jednat o trestný čin „svěření dítěte do moci jiného“. Pachateli hrozí až tři roky odnětí svobody, ale podle okolností může být trestní sazba daleko přísnější," reagoval na případ právník Jan Černý. 

VIDEO: Ze syna (12) si prý matka udělal otroka.

Video
Video se připravuje ...

Ze syna (12) si měla udělat otroka! „Navedl ho děda,“ tvrdí matka Karel Janeček, Blesk