Petr Vaněk zkontroloval několik minut před odjezdem hlavní návěstidlo, svítila zelená. Jenže záhy naskočila červená a zkušený strojvůdce už bez další kontroly vyjel na trať. Při nehodě do sebe narazily osobní vlak jedoucí z Brna do Březové nad Svitavou a vlak, který přijížděl v opačném směru, tedy od Letovic.

„Obžalovaný jako strojvedoucí osobního vlaku po obdržení souhlasu od vlakvedoucí k odjezdu uzavřel dveře vlakové soupravy, nerespektoval znamení Stůj! na návěstidle a s vlakovou soupravou se rozjel v době pravidelného odjezdu, v důsledku čehož vjel do postavené vlakové cesty protijedoucího vlaku i a následně došlo k čelní srážce obou vlaků,“ popsala situaci předsedkyně odvolacího senátu Hana Kleinová.

Inspekce: Výpravčí měl být pojistka

Jenže ve středu už měl odvolací senát k dispozici zprávu Drážní inspekce a ta hovořila jasně. Vaněk není jediným viníkem, své povinnosti zanedbal výpravčí, tedy Správa železniční dopravní cesty.

Video
délka: 00:37.78

Na Hlavním nádraží v Brně se srazily dva vlaky. Jely po jedné koleji. Zraněno bylo 21 lidí, 200 cestujících evakuováno. Jiří Nováček

„I když strojvůdce porušil své povinnosti, osoba výpravčího měla být pojistkou, že nedojde k pochybení. To se však nestalo,“ konstatovala soudkyně s tím, že roční zákaz řízení pro Vaňka se ruší. 

Zatímco v minulosti vlak vyjížděl na cestu po kontrole strojvedoucího i výpravčího, nyní výpravčí na hlavním nádraží chybí a jeho činnost, která znamenala pojistku, nebyla podle soudu ničím nahrazena.

Strojvedoucím zůstal

„Jsem spokojený, co mám jiného říci. Svou chybu jsem si hned uvědomil a snažil jsem se ještě všemožně střetu zabránit, ale už jsem nemohl víc udělat. Je mi to líto a chtěl bych se omluvit všem, kterým jsem způsobil nějakou újmu,“ reagoval s ulehčením strojvůdce.

„Vyvázl“ tak jen s 18 měsíci s podmíněným odkladem na dva roky za obecné ohrožení z nedbalosti. Vaňka potrestal už dříve jeho zaměstnavatel, České dráhy, pokutou a také přišel o profesní způsobilost k výkonu povolání. Zkoušky však znovu složil a vrátil se ke své profesi strojvůdce.

Fotogalerie
9 fotografií