„Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily zhruba po necelé hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed karbofuran,“ uvedl majitel fenky Jakub Konečný.

Majitele uhynulého štěněte oslovili členové iniciativy Spravedlnost pro přírodu, kteří jako dobrovolníci pátrají po nebezpečných návnadách, a doporučili laboratorní vyšetření na karbofuran.

Ten je smrtelný i při malé dávce, otrávený umírá během několika minut v silných křečích. Život může zachránit pouze okamžité podání protilátky.

„V současné době se zabýváme případem, kdy byl v Blatnici pod Svatým Antonínkem nahlášen případ otravy psa,“ potvrdil událost mluvčí policie Petr Zámečník.

Pozitivní na karbofuran

Na místo vyjela psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která se specializuje na vyhledávání otrávených návnad v terénu. „Žádnou další návnadu jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezení na oběti nebo v její blízkosti,“ vysvětluje Hlubocká.

Laboratorní analýza poté skutečně prokázala, že štěně otrávil karbofuran. „Všechny odebrané vzorky, tedy obsah žaludku štěněte, drn trávy, na kterém byla návnada, i zbytky skořápek, jsou pozitivní na karbofuran. Podle pitevní zprávy se štěně s největší pravděpodobností otrávilo pozřením otráveného vejce. Nic jiného v žaludku podle pitevní zprávy nemělo,“ doplňuje Hlubocká.

Případů je několik

Kromě uhynulé Bambi se policie nyní zabývá hned několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. „Zda jde také o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes sociální sítě,“ vysvětluje Hlubocká.

Oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice. „Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. V loňském roce se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky,“ říká Hlubocká.

VIDEO: Mláďata orla na Jihlavsku někdo otrávil přímo na hnízdě! Mrtví jsou asi i rodiče.

Video
délka: 00:47.25

Mláďata orla na Jihlavsku někdo otrávil přímo na hnízdě! Mrtví jsou asi i rodiče Jiří Čada