„Dovolání obžalovaného bylo odmítnuto,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy. Sochor zaútočil na pracovníka sběrny ve chvíli, kdy se snažil prodat mosaz a předložil odcizené doklady. Vinu u soudu v Brně i před odvolacím senátem v Olomouci popíral.

Podle obou soudů ale není o jeho vině pochyb a důkazů je dostatek. Muž má 26 záznamů v trestním rejstříku. U hlavních líčení nevypovídal. Poukazoval na to, že jej napadený muž neoznačil při rekognici.

Podle obhajoby měla justice k dispozici jen nepřímé důkazy, které netvoří ucelený řetězec. Obhajoba poukazovala i na to, že muž byl dosud souzen zejména za majetkovou trestnou činnost a nedopustil se promyšleného násilného činu.

Bez okamžité operace by zemřel

Jiří Š. utrpěl mimo jiné vpáčení lební klenby, krvácení pod měkkou plenu mozkovou, zlomeninu horní čelisti a nosu. Dodnes mu chybí část lebeční kosti. Proti zákeřnému útoku neměl šanci se bránit.

„Život mu zachránila okamžitá vysoce specializovaná operace,“ upozornil už dříve při jednání u Krajského soudu v Brně žalobce Ivan Hrazdíra.

Pachatele usvědčovala například kšiltovka, kterou kriminalisté našli na místě činu, byla na ní DNA obžalovaného. Podle obhajoby ji tam však mohl přinést někdo jiný. Na místě nechal Sochor také průkazku MHD se svými pachovými stopami.

Dalším důkazem je kamerový záznam a především svědectví ženy, která pachatele ve výkupně viděla. Při následné policejní rekognici Sochora poznala.