Sběratel stanul před soudem společně s Jitkou Reichenauerovou (39), kterou okresní soud potrestal stejnou délkou vězení nicméně s podmínkou na 4 roky. Někdejší uklízečka na faře, která vzácné tisky vynášela, se neodvolala. Také Charamza původně odešel s podmínkou. Odvolací soud ale jeho trest zpřísnil s poukazem, že trestnou činnost inicioval a ženu naváděl k dalším krádežím.

Našli jen polovinu knih

Reichenauerová v roce 2013 po úmrtí faráře »dělala« pořádek na faře. Postupně ukradla 230 knih patřících brněnskému biskupství v hodnotě 2,7 milionu korun. Najít se kriminalistům podařilo necelou polovinu. Mezi nimi například výtisk Norimberské kroniky z roku 1493 oceněný znalcem na 900 tisíc korun.

Charamza podle obžaloby koupil nebo převzal asi 50 knih v hodnotě necelé dva miliony korun. Žena se před blanenským soudem přiznala a činu litovala. Hodnotu knih prý neznala. Za utržené peníze koupila svému manželovi do sbírky samopal z druhé světové války, čímž si navíc vysloužila i obvinění z nedovoleného ozbrojování.

Video
délka: 00:08
480p 360p 240p

Martin Charamza (vlevo) neuspěl s odvoláním u Krajského soudu v Brně ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu. V platnosti tak zůstává trest 30 měsíců vězení nepodmíněně. Jolana Halalová

Charamza se hájil tím, že o původu knih nic nevěděl. Uklizečka mu prý tvrdila, že knihy pocházejí z dědictví. Podle obžaloby ale v přibližně dvaceti svazcích smazal vlastnické poznámky a inventární čísla, aby zakryl jejich skutečný původ. Pokud by Charamza dále proti trestu protestoval, má poslední možnost - ústavní stížnost.

Fotogalerie
8 fotografií