Rekord Jana Zrzavého na českých aukcích dosud držel obraz „Fantastická krajina“, který účastník aukce v minulosti koupil za 14,4 milionu. Kalvárie se dnes vydražila v pražské Galerii KODL. Na rubu tohoto obrazu se dodnes zachovaly vlastnoručně psané autorovy instrukce ohledně uchovávání a restaurování díla.

Nebyly to však jediné umělecké skvosty, za které sběratelé v této aukci utráceli pořádné peníze. Obraz „Zátiší“ Antonína Procházky se prodal za 10,8 milionu korun, velký zájem byl také o „Pohled na Národní divadlo od Mánesa“ autora Václava Špály, jehož cena se zastavila na 9,6 milionech.

Pětimilionovou hranici na dnešní dražbě ještě překonala díla „Zátiší s dýmkou a sklenicí“ od Emila Filly, Slavíčkův obraz „Po dešti“ a plátno Františka Foltýnka „Kompozice“. Celkem se na aukci prodávalo 250 děl z období od 19. století po současnost.

„Vyvolávací částka 110 milionů korun byla navýšena takřka na 200 milionů. Prodalo se 98 procent položek. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii. Tou první byla letošní květnová dražba Galerie KODL,“ uvedla za organizátory Terezie Kaslová.