Když vystudoval strážnické gymnázium, rychle se oženil. „Zjistil jsem, že nemám ani korunu. Nastoupil jsem tehdy do nově postavené továrny Stival jako dělník ve výrobě obuvi, s platem 2800 korun hrubého,“ zavzpomínal s úsměvem Macháček.

Rychle postupoval

Obuvnictví ho doslova pohltilo a ve fabrice si toho rychle všimli. „Postupně jsem postupoval přes kvalitáře a mistra až do manažerské pozice. Měl jsem na starost rozjezd výroby ve světě. Například v Indii jsem skoro půl roku učil tamní ženy dělat boty,“ připomněl si 90. léta 20. století.

Video
Video se připravuje ...

Jihomoravský EY podnikatel roku 2024 Vítězslav Macháček se specializuje na bezpečnostní boty. Hynek Zdeněk

Macháček byl ve firmě, jako zaměstnanec, spokojen, pak ale přišel šok. V letech 1998 a 1999 všechny výroby bot v regionu zanikly a Macháček se ocitl na dlažbě. „Řekl jsem si, že už boty nikdy nechci ani vidět,“ popsal své pocity. V rozmezí čtyř let vystřídal asi 12 zaměstnání. Nešlo to.

Rozhodl se navrhovat

„Všude jsem zaměstnavatelům říkal, že potřebuji více peněz a jsem ochoten za to odvádět více práce. Končil jsem ale vždy, víceméně, po zkušební době,“ přiznal nynější podnikatel roku Jihomoravského kraje.

Když pak zanikla firma s ochrannými pomůckami, v níž pracoval jako vedoucí nákupu, napadlo ho přece jenom se vrátit k botám. „Řekl jsem si, že sám navrhnu boty, které budou dražší, ale kvalitní, technologicky a materiálově na špičkové úrovni,“ popsal svou vizi Macháček.

Půjčené peníze ukradli

Rozhodl se oprášit staré zahraniční kontakty. Zjistil, že by nebyl problém navázat spolupráci. Neměl ale na podnikání peníze. Půjčil si od kamaráda 10 tisíc euro a založil firmu. Jenže, v noci mu peníze někdo ukradl.

„Ze zamčené budovy, ze zamčeného podlaží, ze zamčené kanceláře a z tunového trezoru. Do rána v něm někdo vypálil díru a peníze byly fuč. Řešila to kriminálka z Brna. Musel jsem si půjčit znovu,“ popsal komplikaci.

Zájem i v zahraničí

Vytvořil tři vzory bot, které si nechal vyrobit pod vlastní značkou. S nimi pak v roce 2003 začínal v jedné místnosti s jedním stolem. Jeho obuv postupně získávala skvělé reference a začal o ni být postupně velký zájem nejen v tuzemsku ale i v zahraničí.

Dnes jeho firma VM Footwear vyváží pracovní a bezpečnostní obuv do 39 zemí světa, kromě celé EU, do jižní Ameriky či do JAR nebo Austrálie. Pro jeho značku dnes vyrábí 12 firem a to zhruba 700 tisíc párů bot v téměř třech stovkách verzí, které Macháček dodnes navrhuje. A v čem, že tkví jejich úspěch?

Slévači i hasiči

„Nejde nám o to, dělat boty, které jen splní bezpečnostní normy, chceme vyrábět a vyrábíme takové boty, které v mnoha ohledech tyto normy výrazně překračují, a to i několikanásobně. Např. u vybraných modelů prodyšnost máme dvojnásobnou, odolnost proti oděru podešve trojnásobnou, než požaduje norma,“ vysvětlil Macháček.

Jeho boty tak nosí lidé různých profesí, například slévači, pokrývači či svářeči. Používají je ale i speciální zásahové jednotky, hasiči, armáda a policie. O tom, zda Vítězslav Macháček uspěje i v celostátním finále soutěže, kterou společnost EY letos vyhlašuje již po pětadvacáté, bude jasno už 4. března. 

Fotogalerie
6 fotografií