Stěžejní úkol před Hanákem, jeho synem Romanem a kolektivem spolupracovníků z dílny ve Snovídkách na Vyškovsku, se jmenuje obutí pro výzkumníky v Antarktidě. Zadání je jasné – nejen odolat vysokým mrazům, ale také nohám poskytnout při chůzi v náročném terénu ideální prostředí.

„Musíme ji vykoumat tak, aby uspěla ve všech náročných testech. A nohy výzkumníků se v ní cítily jako v bavlnce,“ řekl Blesku Hanák. Termín? Vědci odlétají v září. S přípravou návrhů až po konečnou výrobu obuvi určené k testům to mnoho času není.
Video
délka: 03:23.77

Josef Hanák (73) má stále plno práce. Do podzimu má například připravit obuv, kterou v Antarktidě otestují brněnští vědci. Zdeněk Matyáš

Univerzita mu vyslovila uznání

Společně s odborníky z Lékařské fakulty a Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity Hanák také piluje obuv speciálně určenou pro těhotné ženy a diabetiky. Univerzita mu nyní oficiálně poděkovala za dlouhodobou spolupráci.

Ocenění jeho práce a elánu je na místě. Spolupracujeme řadu let, jeho nápady jsou zajímavé. A osvědčily se v praxi. Hanák chce víc než jiní. Přirozené prostředí pro nohy v botách,“ konstatoval Martin Zvonař z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

Hanákova pověst zarputilého ševce, který chce pro lidská chodidla jen to nejlepší, už dávno přesáhl hranice Česka. O jeho unikátních návrzích obuvi nedávno vydala obsáhlý článek i česká verze mezinárodního webu a novin Epoch Times.

Kouzlo Hanákovy obuvi

Hanákova obuv má patentovanou biomechanickou vložku s jamkou pro palcový kloub, zabraňuje vybočování paty. Její konstrukce umožňuje přirozený pohyb nártu při chůzi vzhůru o 7 milimetrů. Chodidlo není ve svěráku, právě naopak.

Přemýšlivý obuvník vše spočítal a zakomponoval do návrhů. Výsledek? Jeho obuv vrací po staletí utlačované chodidlo k přirozenému pohybu. Propojí je s ostatními svaly, zajistí jejich okysličení a prokrvení, zlepší krevní oběh. To vše je podle Hanáka klíčem k dlouhověkosti.

Fotogalerie
7 fotografií