„Kamarádka řídila, já seděl na zadním sedadle. Přišla zatáčka a auto nezvládla. Napálilo do betonové stěny, sjelo ze stráně a narazilo do stromu. A začalo hořet,“ vzpomíná Matěj.
Podle všeho rozbil okénku a dostal se ven. Bolest nevnímal, byl v šoku. „Jako první byl na místě policista na motorce, víc si nepamatuju,“ vzpomíná Matěj.
Čtyři měsíce prožil na Klinice popálenin a plastické chirurgie Fakultní nemocnici v Brně. Specializované pracoviště mu poskytlo tu nejlepší péči. Jenže nejdůležitější fáze pro Matěje nastala do propuštění do domácí péče.
„Psychické následky mohou zahrnovat trauma z prožitého úrazu, lidé s popáleninami se často potýkají s nízkým sebevědomím a sociální izolací,“ uvedl přednosta brněnské kliniky Libor Streit.
Matějovi pomohli zpět do života nejen lékaři, ale i rodina, přátelé a také Sdružení na pomoc popáleným dětem, dnes známé jako Popálky. Slaví kulaté třicátiny stejně jako specializovaná klinika Fakultní nemocnice Brno.
„Jako třináctiletá jsem vylezla na vagón a dotkla se troleje, Utrpěla jsem popáleniny na 60 procentech těla,“ svěřila se zakladatelka Popálek Jana Lacinová.
Pomoc Popálek i rodiny
Popálky pomáhají všem věkových kategoriím. „Ve chvíli, kdy se úraz stane, obrátí se rodině život vzhůru nohama. Následná péče po návratu pacienta domů je zásadní. Rodina musí vědět, jak na to. Proto jsme tady my, sociální služba,“ dodala Lacinová.
Matěj je čtyři roky po nehodě relativně v pohodě. Vyučený truhlář se věnuje autům, jezdí na motorce. Stihl se i oženit a pyšní se dvouletým synem. Následky popáleni však pociťuje dodnes. „Pobyt na slunci je kvůli jizvám utrpěním. Mám k dispozici různé ochranné prostředky. Vím, že to nesmím vzdát, je to i o lidské vůli vyrovnat se s následky,“ říká Matěj Kudláček.
Ročně v popáleninové klinice v Brně ošetří 350 pacientů. „Počty popálených pacientů i rozsahy jejich úrazů se postupně mění, již nebývají tak kritické jako dříve,“ tvrdí lékař z popáleninové kliniky Radomír Mager.
Klíčové jsou preventivní programy pro děti a dospívající i změna životního stylu u dětí. „Ty už dnes nedělají tak nebezpečné aktivity jako dříve, tráví více času u počítačů a telefonů,“ doplnil lékař.
VIDEO: Jak uhasit, když hořím