„Nabídli jsme jim na ukázku některé významné dokumenty a také prohlídku zázemí,“ uvedla za organizátory Jana Barbora Slaběťáková.

K vidění tak byl zápis prezidenta T.G.Masaryka do pamětní knihy univerzity, razidlo pamětní medaile TGM, originál vyhlášky z roku 1939 o zavření vysokých škol nacisty, rektorský řetěz z 60. let 20. století či index jednoho z tisíců studentů během více než stoleté historie univerzity.

Zájemci se také v hodinových intervalech prošli labyrintem depozitářů. „Dozvěděli se, jak cenné archiválie chráníme, navštívili skenovací sekci nebo třeba  trezorovou místnost," upozornila archivářka Jitka Katovská.

Pro zájemce připravili i pohled na osobní fond osobností jako byli rektor Arne Novák nebo ministr zahraničí Jan Masaryk. „K vidění je třeba prohlášení Spolku paní a dívek v Litomyšli, který pana rektora přijal za svého člena," prozradila Katovská.

Depozitáře ukrývají tisíce archiválií. Chrání je stálá teplota kolem 20 stupňů a vlhkost 50 procent, což kontrolují přístroje. Řadu z nich pracovníci postupně skenují do elektronické podoby, aby je uchovali i budoucím generacím. 

Archiv sídlí v pronájmu ve třetím patře jihomoravského krajského úřadu. V plánu je stavba centrálního archivu, definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo.  

VIDEO: Masarykova univerzita oslavila stovku

EMBED_OFF