Nyní je mezi oběma parcelami otevřená branka, lidé tak mohou přes zahrady procházet mezi Lužánkami a vilovou čtvrtí v Černých Polích. „Průchod bude možný v otevíracích hodinách vily Tugendhat,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) s tím, že jde o zkušební provoz prozatím na rok.

Vstupné do zahrady vily Tugendhat, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, dosud činilo 50 korun. Výpadek v příjmech chce Muzeum města Brna podle ředitele Zbyňka Šolce nahradit například díky prohlídkovému okruhu po terasách a zahradě vily s průvodcem. Cena okruhu činí 150 korun.

Svatební dar

Celý svah kdysi patřil židovské podnikatelské rodině Löw-Beer. Horní část pozemku dostala jako svatební dar Greta Löw-Beerová, která si vzala Fritze Tugendhata. Nechali tam podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe postavit jednu k ikonických staveb moderní architektury, užívali ji však jen osm let, než museli prchnout před nacisty.

Video
Odemknout video

Brněnská vila Tugendhat. Odkud vzala své jméno a jak to všechno bylo? Videohub

„Děti kdysi jezdily na sáňkách přes zahradu od jedné vily k druhé," prozradil zástupce rodiny Ivo Hammer, jehož manželka Daniela je dcerou Grety a Fritze Tugendhatových, narodila se však až v exilu.

Připojí i třetí zahradu

V sousedství obou zahrad stojí také Arnoldova vila, další architektonická památka, která je momentálně v rekonstrukci. „Jakmile bude dokončena, vznikne unikátní prostor spojující všechny tři tyto zahrady," řekla primátorka.

Fotogalerie
30 fotografií