Návštěvníci vily Löw-Beer se v kůži tajného agenta snaží objasnit zmizení velkopodnikatele židovského původu. „Zmizel za záhadných okolností na jaře 1939. Lidé ve skupinách po něm pátrají,“ uvedla historička a kurátorka vily Löw-Beer Jana Černá.

O hru je obrovský zájem

„Detektivové“ přitom projdou nejen celou vilou, ale dostanou se i na rozlehlou půdu, kam se jinak návštěvníci nedostanou. Hra trvá přibližně 90 minut a nutno říci, že je o ni ale velký zájem. „Je na řadu měsíců dopředu zamluvená,“ upozornil Vladan Dokoupil z Muzea Brněnska.

Rodina Löw-Beer patřila mezi světovými válkami k nejvýznamnějším brněnským podnikatelům v textilním průmyslu. Po nástupu nacismu se kvůli svému židovskému původu ocitla v nebezpečí. Všichni její členové odešli včas do emigrace. Alfred Löw-Beer zůstal nejdéle.

Našli ho v kolejích

V březnu 1939 byl několikrát zatčen a umístěn do věznice Policejního ředitelství v Brně. „Až poté se pokusil z protektorátu uniknout. Záhadně zmizel a o Velikonocích 1939 pak byl nalezen poblíž Stříbra na Tachovsku. Jeho smrt je dodnes opředena tajemstvím,“ dodala Černá.

Záhadně zemřelý velkotovárník měl jednu dceru Gretu. Ta se provdala za Fritze Tugendhata, s nímž nechala postavit vilu Tugendhat, která je dnes památkou UNESCO.

VIDEO: V přímém sousedství vily Löw-Beer leží vila Tugendhat. V ní se v roce 1992 dojednal rozpad Československa.

Video
délka: 00:58.24
Video se připravuje ...

Tady Klaus s Mečiarem rozdělili Československo. Vila Tugendhat z dronu David Malík, Matěj Šrám


Fotogalerie
17 fotografií